Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново на дневен ред: Фалшивите болнични

Бранков, БСК и Григорова, КТ "Подкрепа": Имаме съгласие за по-добър контрол над болничните чрез интегриране на регистрите

Снимка: БГНЕС

Заместник-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков заяви пред БНР, че е необходимо увеличаване на правомощията на службите по трудова медицина и включването им в процеса на контрол за проверка на издаваните болнични.

Системата е занемарена от много години, проблемите са много и според него са необходими комплексни решения, а такива са възможни:

„Ние не се ограничаваме само до искането за връщане поемането на разходите за първите три дни от страна на НОИ, а за цялостно ограничаване на осигурителните измами и ограничаване източването на осигурителната система.“

Според Бранков много са мерките за постигане на ефективен контрол, подкрепени от заинтересованите страни. Според заместник-председателя на БСК са необходими дебати по мерките, по които не е постигнато съгласие.

Той заяви, че направеното ново предложение от страна на работодателите за интегриране на регистрите на МЗ, НОИ, Главна инспекция по труда „като че ли не среща разбиране“.

По-конкретно Бранков визира регистрите за сключените трудови договори, на осигурените лица, на издадените болнични листа, като към тях, според него, би следвало да се добави и подготвяното електронно здравно досие:

Всичко това трябва да бъде в една интегрирана система, която да позволи оценка на риска. Всичко това, ако е необходимо - и профилактични прегледи – да бъдат фокусирани върху лица с честа заболеваемост... Това би позволило по населени места, по икономически дейности, браншове, по длъжности, заемани от лицата, да бъде правен ежедневен мониторниг на издаваните болнични листове.“

Бранков изрази опасение, че част от предлаганите мерки са половинчати и няма да бъдат ефективни, като даде пример с факта, че 7 контролни органи се занимават с проблема, но това не дава резултат. Освен това според него осигурителните измами са възможни заради регламентирането на осигурителни права, включително за временна нетрудоспособност, при неплатени осигурителни вноски.

Според заместник-председателят на БСК в България е необходимо да се прилага опитът на други държави в ЕС, където е налице процес, при който осигурителните вземания се събират незабавно и санкциите са толкова високи, че намаляват „стимулите за мамене на системата“.

Димитър Бранков

Бранков отбеляза, че само в София вероятно около 400 фиктивно регистрирани фирми източват системата, като не внасят вноски, а фиктивно осигурените лица се ползват от права, които не са дължими и според него на това трябва да се сложи край.

В заключение представителят на Българската стопанска камара не се ангажира с отговор на въпроса дали неговата организация ще напусне Тристранния съвет.

Икономическият съветник в КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова потвърди, че е налице общо разбиране на синдикатите и работодателите за необходимостта да продължат само мерките, по които има консенсус, а интегрирането на регистрите, които да позволят по-добър контрол над болничните, е пример за такава мярка.

Синдикалистката подчерта, че трябва да бъдат прекратени всички опити за необосновано „орязване“ правата на работниците. Тя определи като неприемливо работници да не получават обезщетение, включително болнични, ако работодателят не е внесъл дължимите осигурителни вноски:

„В момента работодателят взема пари от заплатата на работника и внася вноски по различните осигурителни фондове. Предложението гласеше, ако работодателят е взел пари от работника, но не ги е внесъл, работникът да няма право на болнични, майчинство, обезщетение за безработица, пенсия… Ето на това се противопоставихме.“

Григорова заяви, че КТ „Подкрепа“ би подкрепила категорично санкции по отношение на „кухи фирми“, които злоупотрябяват с болнични, но ако санкциите са насочени към работодателите, а не към работниците.

В заключение икономическият съветник в КТ „Подкрепа“ отбеляза, че предлаганите мерки са все още само на концептуално ниво и няма разписани конкретни текстове за нормативни промени: „Докато не видим финалните текстове, наистина няма как да знаем дали и как ще бъдат приложени мерките, по които има съгласие и от двете страни. Има дефекти не само в системата за издаване на болничните листове. Дефектите в здравната система тежко рефлектират върху броя на издаваните болнични.“ 

Интервютата може да чуете от звуковия файл.

Ваня Григорова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43