Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Миланов: Бомбата със закъснител при панелките и ЕПК цъка, да удължим живота им

Снимка: Ани Петрова, БНР

„Безплатно саниране никога не е имало - то се плащаше от данъкоплатците. Сега се очаква и собствениците да могат да участват при финансиране на подобни проекти“, коментира пред БНР Павел Миланов от Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост във връзка с очакваните нови програми за саниране на жилищни сгради, които обаче предвиждат и влагане на средства от страна на собствениците.

Министерството на регионалното развитие ще въведе кредитни пакети, които да ползват отпускане на заеми за саниране с ниски лихви, заявиха от регионалното ведомство. В момента се подготвя и нова стратегия за подобряване на енергийните характеристики на сградите, която скоро ще бъде представена за обществено обсъждане.

За собствениците на жилища важен ще бъде въпросът към какъв проект ще се ориентират - за постигане на енергийна ефективност на сградата или за саниране, обясни Миланов:

„Санирането предполага да се обнови сградата до степен, в която да се удължи нейният живот, което прави много ефективна тази инвестиция, макар и да е голяма. А ние се преориентирахме към енергийна ефективност, което ще даде в определен срок от време икономии от енергия, но в крайна сметка трябва и да сме наясно кога би се изплатила и дали сградата ще издържи толкова дълго – напр. един панел, който е на 53 години, че да може да се изплати енергийната ефективност.“

По-важно е да постигнем резултат, с който да удължим живота на сградите. Това е най-важно, защото бомбата със закъснител при панелните и ЕПК сгради цъка и то много сериозно. И колкото и да се правим, че те ще издържат още 10-20 години например, ще дойде момент, в който ще стане страшно“, алармира Миланов.

Участието на собствениците във финансирането – нов казус на дневен ред

„Сега, когато трябва да се бръкне в джоба на всеки един от нас, ще стане много сложно“, коментира Миланов и обясни, че ако се стигне до финансиране на проект за саниране с кредит, то този кредит ще бъде най-вероятно на цялата етажна собственост:

„Тоест на сдружението, а не индивидуални кредити и трябва да се изплащат. Как се изплащат разходите за етажна собственост  - за фонд „Ремонт и обновяване“ се събират средства. Ако искаме да правим нещо, ние трябва да събираме определен период от време тези средства  - поетапно, за да не натоварим хората максимално наведнъж, след което да се стигне до момент, в който да бъде финансирано насрещно с допълнителна сума. И след това да бъде върната тази допълнителна сума, отново през фонд „Ремонти“ следващите  -кажем 3-4-5 години. Така няма да го усетят хората толкова сериозно като разход.“

За средствата, които ще дават собствениците, по закон е уточнено, че трябва да са според идеалните части на всеки апартамент, обясни още Миланов.

Средствата, необходими за саниране на жилищни сгради у нас, са огромни

На фона на сградния фонд средствата, които се влагат за саниране на старите жилищни сгради, не са чак толкова много, посочи Павел Миланов, като подчерта:

„Нужни са огромни средства - нито тези два милиарда, които се изразходваха, нито четирите, за които се говори, ще стигнат донякъде. Чрез едно допълнително самофинансиране може да се увеличи процентът на сградите, но като цяло фондът (сградният) е огромен и средствата трудно ще стигнат. Да не говорим, че се правят на определени цени, които…. Аз съм си правил саниране на панелката и ми е излязло доста по-различно като цена, като частно лице. Но явно такива са търговете, до такива цени достигат хората“.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59