"Уикипедия е по-скоро енциклопедия. Целта на Уикипедия при създаването й е да стане най-голямата енциклопедия и тя всъщност се превърна точно в това", каза в предаването "Хоризонт до обед" Вени Марковски, съосновател на първото в Бъйлгария Интернет общество у нас и един от хилядите автори и редактори в Уикипедия.
В Уикипедия може да пише всеки, няма редакторски екип на щат, напомни Марковски.
"Така че всеки, който знае нещо по дадена тема, може да отиде в Уикипедия и да "сложи" своите знания в Уикипедия, за да бъдат те споделяни, четени. Милиарди хора по света четат Уикипедия, тъй като там намират информация за нещо, което ги интересува", допълни Марковски.
За Уикипедия пишат доброволци. Вени Марковски редактира българската, английската, руската и македонската версия на Уикипедия.
"Тъй като по много теми, които съм се занимавал професионално или съм събирал информация има статии, които не са достатъчно пълни или са неточни и моите знания допринасят за това статиите да станат по-добри. По същия начин действат всички останали редактори в Уикипедия. С някои от тях се познавам от социалните мрежи или от интернет, с други въобще не сме се виждали, но сме в една общност, която е общност на доброволци. Нито един от нас не получава пари за тази работа и ние използваме свободното си време, за да вкарваме знания и да подреждаме знанията, които вече ги има в Уикипедия, като например търсим източници за тази информация, която се намира в статиите".
"Има редактори с дългогодишен опит, които получават известни привилегии, които се издигат в "йерархията", като администратори например, които имат възможност да заключат статия, за да не бъде тя редактирана", посочи Вени Марковски.
Има изискване за статиите, които могат да се появят в Уикипедия. Ако някой мисли, че определена информация е важна, може да създаде статия по дадена тема.
"Но след като една статия бъде създадена, други хора, които могат да преценят, че това не е достатъчно значима тема, имат право да я предложат за изтриване. При подобно предложение има обсъждане, публично обсъждане, което е налично в Уикипедия и може да се следи, да се види кой какви позиции е заемал и в него гласуват обикновено хора, които имат все пак някакъв опит с работа с Уикипедия."
Участниците в подобни съвети трябва да са регистрирани потребители от 75 дни и да са направили поне 400 редакции. "Те имат право да гласуват "за" или "против" и всичко това е публично и се вижда", подчерта експертът.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..
Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..
"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..
Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Безредици пред Народния театър "Иван Вазов" предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович...
Днес е втората премиерна дата на постановката на Джон Малкович „Оръжията и човекът“ в Народния театър "Иван Вазов" . Снощи, по време на първото..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова президентската институция да се извини за изразената позиция, с която се поставя под съмнение легитимността..