Авторът Веселин Тамахкяров е сценарист и режисьор на документални книги. Като свързан с киното човек той обича да разказва истории.
„Тази история е в една епоха 15 години след Освобождението ни. Представете си София тогава – тя е била около 35-40 хиляди души. За да мога да съживя тези герои, защото това ми е били най-важното: да оживеят те, да станат пълнокръвни образи, характерите им да се очертаят, много ми беше важна средата, в която те живеят. Не съм си измислил тези описания на Стара София отпреди 130 години. Прочел съм може би всички спомени за този град – стари, порутени турски къщички, едноетажни, порутени огради, огънати покриви…“, разказа в предаването "Графити по въздуха" Тамахкяров.
В книгата политическите борби не са на фокус. Историята по-скоро е съсредоточена върху любовта, приятелството, темите за неосъществения творец и фалшивите митове, злоупотребата с власт. В романа основният конфликт е между Стамболов и Петко Каравелов и съпругата му Екатерина. Времевата рамка на романа се затваря до смъртта на Стефан Стамболов.
„Най-вече съм се опитвал да уплътня тези образи. Ние сме чували много за Петко и Екатерина Каравелови, аз Стамболов, но аз мисля, че няма художествено произведение за този период. За мен беше много важно да ги покажа със средствата на литературата. Литературата има способността най-добре да очертае тези характери и образи.“
Екатерина Каравелова е била сред малцината, които се осмеляват да се опълчат на Стамболов и неговата полицейска машина, отбеляза Тамахкяров, запитан защо е избрал точно тези исторически фигури за основни действащи лица в романа си.
„Мен ме укрепват, че нападам Стамболов в романа. Всъщност моята версия наистина противоречи на изградената обществена представа и днес. Аз разказвам за изпитанията, които са преживели моите главни герои – с болка, с обич, с респект, за силата на духа им и за качествата им“, обясни Веселин Тамахкяров пред БНР.
В историята ни има много случаи на премълчаване на истината, смята той. „И може би романът е единствената, понякога, възможност да се кажат премълчани истини. Защото имаме способността да забравяме.“
Не развенчавам митове, просто вплитам факти във фабулата, уточни Веселин Тамахкяров. „Един от моите герои е ужасно влюбен в Стамболов. Той го защитава с всички аргументи.“
Относно главната женска героиня в романа авторът изтъкна: „Екатерина Каравелова е притежавала особена магнетичност, която е карала дипломати, посланици, журналисти, чуждестранни, да се влюбват в нея. Има неслучайно много разкази за това от спомени на съвременници. Тя е имала някакъв чар, който е завладявал. Много ми се щеше да успея да предам това в разказа.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..