Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домоуправители искат яснота как да действат при случай на коронавирус във входа

Жилищен блок в столичния квартал "Младост"
Снимка: БГНЕС

Необходими са промени в Закона за етажната собственост заради въведеното извънредно положение. Трябва да има регистрация на всеки живеещ в един вход. Задължително е да бъде уведомен домоуправителят, когато има доказан положителен случай на заразен с коронавирус, каза за БНР инж. Оник Пилибосян, дългогодишен домоуправител в София.

"Абсолютно задължително е да бъде уведомен и домоуправителят, ако трябва и районният кмет, а също така съответната Районна здравна инспекция, да се знае и да бъдат изготвени съответните бланки, както навремето имаше, поне аз така си спомням, не знам сега дали се слагат на вратите, че тук има карантина наложена и да може да се спази, да се има предвид и от живущите, и от външни хора, които влизат", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Оник Пилибосян.

Според закона във всеки вход трябва да бъде избран домоуправител, но не са предвидени глоби, ако не е направено това. Задължително домоуправителят, управителният съвет и ревизионната комисия трябва да бъдат регистрирани в районната администрация. Кметовете трябва да контактуват с тях, подчерта Пилибосян. 

"Така че това трябва да бъде много стриктно заложено в закона, вече и кметовете да имат своите ангажименти към домсъветите и съответно да има съответните санкции", изтъкна Оник Пилибосян. Задължително е, след като се регистрират, за домоуправителите да се провеждат кратки обучителни курсове за законодателството, изтъкна още той.

Заради заразата от коронавирус е необходимо да се направи дезинфекция във входовете, подчерта домоуправителят.

"Абсолютно - местата още с влизането: бутони, домофони, дръжките на входните врати, бутоните за осветление, дръжките на асансьорите по етажите при влизане, съответно бутоните за натискане вътре в асансьора и бутоните между етажите, абсолютно е задължително да бъдат дезинфекцирани с дезинфектант. В асансьорите да влизат не повече от 1 до 2 души, в зависимост от това колко са големи, обемът на асансьорът, защото има и товарни асансьори и по-малки асансьори", каза дългогодишният домоуправител.

При качването по стълбите също трябва да се спазва разстояние от 2 метра между хората, които се разминават. 

Интервюто с Оник Пилибосян и анкетата на Добромир Цветков можете да чуете в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00