Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературни влогъри: Карантината ни се отразява добре

Алекс и Рая
Снимка: Личен архив

Влогърско семейство набира популярност в една от платформите за видеосподеляне. Каналът на Алекс и Рая се казва „Четат ли двама”. Той е юрист, а тя по образование книгоиздател.  

Проектът „Четат ли двама“ хрумва на Алекс, след като дълго време наблюдава какво правят литературните влогъри по света. С помощта на Рая, по-известна във влогърските среди като Райс, видеоекспериментът започва.

Когато Алекс дал идеята, за Рая тя прозвучала като нещо „изключително чуждо”.

„Той следеше американски буктюбъри. Обмисляхме дали това би имало почва и бъдеще в България. Ясно е, че книгоиздаването в Америка и в България са много различни неща. Не знаехме доколко ще има интерес към такива канали в България. Беше по-скоро експеримент, за да проверим доколко би се харесало това на хората.”

Снимали с телефон и канели приятели да изпълняват ролята на „статив”, спомня си днес младото семейство. Започват с план всяка неделя да представят по нещо интересно на съвременния читател.

„Започнахме канала с предизвикателство един към друг. Във всяко видео аз предизвиквах Алекс да чете книга, която аз му избирам и обратното – той на мен.”

Това, че двамата четат много различни неща, им дава възможност да представят по-широк спектър от книги. Спорят ли за книги?

„Доста”, гласи единодушният им отговор. „По един силно приятелски и съпружески начин Алекс иронизира някои от изборите ми на четива”, не крие Рая. Например поредица от паранормални любовни романски предизвиква у него единствено реакцията: „Олеле!”

Новите технологии промениха и начина, по който читателите се информират. Ето защо дните на социална изолация не са пречка пред литературните влогъри. 

„Карантината ни се отразява добре, защото имаме малко повече свободно време да снимаме”, казват Алекс и Рая, чиято цел в момента е не да напомнят на хората за извънредното положение, а да ги върнат към четенето, което обичат.

Чуйте и звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38