Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Марковска: Библиотеките са най-древните институции

В условия на криза градската библиотека в Асеновград работи виртуално

Снимка: БГНЕС

Във време на сериозни ограничения заради пандемията, Градската библиотека "Паисий Хилендарски" в Асеновград протяга виртуално ръка към децата и организира конкурс за рисунка. Мотото на ежегодния конкурс е „Вълшебният свят на книгите”. 

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга. Традицията започва от 1967 г. и съвпада с рождения ден на един от най-обичаните разказвачи на приказки Ханс Кристиан Андерсен. Затова конкурсът е посветен и на 215-годишнина от рождението на Ханс Кристиян Андерсен.

Този път провокиращата въображението надпревара ще се случи във виртуалното пространство, а всички, които могат да разгледат картинната галерия, ще заявят и своите предпочитания към творбите, за да бъдат избрани най-добрите. 

"Имаме нужда да си спомним за посланията на Андерсен, тъй като днес звучат с особена сила. Добрият вълшебник размахва усмихнат магическата си пръчица и разплита най-прекрасните сънища. Оживяват предмети, цветя. Хората се раждат, желаят, влюбват се, страдат и, разбира се, умират щастливи - с постигнати си мечти, или обратното - намират смисъл да живеят само с такива прости неща, за които днес говорим, като любов състрадание, красота и дълг", каза Милена Марковска, директор на Градската библиотека "Паисий Хилендарски" в Асеновград.

Право на участие в конкурса имат всички деца до 15-годишна възраст, като рисунките ще бъдат разпределени в три възрастови групи - детска градина и подготвителна група, 1-4 клас, 5-8 клас.

"Всяко дете е свободно да избере каква техника да използва, като този път рисунките вместо да бъдат предоставени в отдел "Изкуство" на библиотеката, както е по традиция, предложихме на децата да бъдат сканирани или заснети с фотоапарат, след което да изпратят на имейла на градската библиотека до 20 април", допълни Марковска. 

При изпращането на рисунките е необходимо децата да посочат имената си, възрастта и училището, в което учат.

"Библиотеките са най-древните институции и професията на библиотекаря е най-старата професия. Те са преминали през цялата човешка история и във времена на кризи, винаги те са били едни от най-важните неща. Дори във Втората световна война библиотеките са работили", изтъкна Милена Марковска.

Предстои да бъде открит и канал на библиотеката в Youtube. Асеновградската библиотека работи и по програми за доброволчество за подкрепа на самотни възрастни хора. Библиотеката предоставя и безплатни консултации с психолог.

"Целта е хората да не се чувстват изолирани, самотни и без подкрепа", подчерта директорът на библиотеката в Асеновград.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Врачанската регионална библиотека работи само онлайн

Най-голямата библиотека във Врачанска област е с нов режим на работа. Временно е преустановено заемането на книги от читателите, а срокът за връщане на вече взетите книги се удължава автоматично до подновяването на дейността на библиотеката...

публикувано на 02.04.20 в 10:50
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа,..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща...

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това,..

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни..

публикувано на 05.09.24 в 11:58