Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болниците готови с практически стъпки за раждане при коронавирус

Снимка: ПСАГБАЛ „Света София“

2908 болнични легла за заразени с коронавирус от общо 7 400 са осигурени в общинските болници. 

В 79 общински лечебни заведения са обособени 233 легла за интензивно лечение и наблюдение на пациенти с Covid-19, а общините като собственици на лечебните заведения предприемат необходимите мерки, за да могат общинските болници да са готови да посрещнат за лечение заразени пациенти.

Подготвят се и стъпките за раждане на дете от майка, която е заразена с коронавирус.

"Това, което ни е известно към момента и това, за което ние сме готови, е фактът, че една жена, за която има информация, че е заразена с коронавирус, ще пристигне в болницата, транспортирана единствено чрез специализирана линейка на "Спешна помощ", а болницата ще бъде уведомена", каза пред "Хоризонт" д-р Гергана Коларова, директор на Първа специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение „Света София“ в столицата.

В болницата са обособени три отделения за родилки с коронавирус.

"В едните, в които ще се приемат жени за цезарово сечение и носителки на Covid-19, доказано носителки. Доказано носителки ще бъдат гледани и в отделение, условно наречено "Патология на бременността" - такива, които са с акушерска патология и с доказан вирус. Отделно имаме разкрито родилно отделение. Там ще раждат жени, при които раждането е в ход и то не би могло да се осъществи с цезарово сечение, каквито са препоръките", поясни д-р Коларова. 

Първа специализирана АГ болница "Света София" в столицата разполага с бързи тестове за изследване за коронавирус. Новороденото дете трябва да бъде съхранено максимално и да контактува само със здрав персонал.

"Затова за нас е много важно екипите, които влизат да работят, да са здрави, да не са носители. Предвидили сме такова периодично тестуване и начинът, по който смятам, че ще работим в нашата болница, ако това се случи - бебето максимално бързо да бъде изведено от тази среда и да попадне в сектор, съответно за интензивни грижи или сектор за деца, които нямат проблеми в адаптивния период непосредствено след раждане", коментира д-р Гергана Коларова в предаването "Хоризонт до обед".

Ако се появи жена в тежко състояние и трябва да й бъде направено цезарово сечение, решенията ще бъдат други.

"Тя трябва да бъде настанена, струва ми се, в университетска болница, където наблизо има и централна реанимация и тя да бъде обгрижена в случай на нужда максимално бързо - да не се транспортира една такава жена от болница в болница", подчерта специалистът.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38