„Купувайте книги, подкрепяйте най-вече по-малките, бутиковите издателства. Те работят с много малък ресурс и буквално две-три седмици блокаж на икономиката, а то трае вече доста повече, може да ги „бутне” и може да се наложи да бъдат закрити и да приключат дейността си. Всеки разполага с някакъв ресурс. Важно е да си помагаме в този момент”, апелира в ефира на "Хоризонт" издателят и преводач Манол Пейков.
Практически няма работещи книжарници. Може би 5 или 10 процента от физическите книжарници са отворени и те нямат клиенти, защото хората са си по домовете, изтъкна Пейков.
Работят само онлайн книжарниците, а това е около 20% от оборота на едно издателство, добави той.
Много издатели изцяло са блокирали работата си и не пускат нови книги. Ако големите издателства обичайно вадят на пазара по няколко нови книги седмично, то сега това се случва веднъж на две седмици. Малките издателства пък изцяло са замразили новите заглавия, сподели наблюденията си Манол Пейков.
Пейков прогнозира обратен ефект след края на епидемията, когато ще ни залеят огромен брой заглавия и "ще се получи своеобразна книжна Коледа след кризата".
"Издателският процес не може да спре. Договорите си текат. Някои агенти изпратиха формуляри за временно спиране на действията на договорите, за да не губим пари. Повечето книжарски вериги блокираха почти изцяло плащанията, понеже са тежко затруднени. Повечето издателства в момента се издържат от продажби на собствените си сайтове", така описа ситуацията Манол Пейков он издателство "Жанет 45".
Той прекарва дните на изолация между Пловдив и село в Родопите. Смята, че по време на тази пандемия много хора интуитивно започват да се връщат към важните и изконни неща, едно от които е природата, дори да заключени в пределите на града, и снимка на природна гледка в социалните мрежи например моментално получава стотици лайкове.
В издателството на Пейков са преминали към работа на половин работен ден, а машините вместо книги изработват предпазни шлемове.
„Фирми от всички браншове търсят начин да реализират производството си. Включително търговски компании, които продават съвсем друг тип продукти. Това е хубаво на свободната икономика – тя много бързо се пренастройва, гъвкава е и реагира на тези обстоятелства. Вече трети ден продаваме шлемове. Част от тях ги даряваме”, коментира издателят.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Какво се случва, когато войната престане да бъде изключение и се превърне в постоянен фон на живота ни , когато кризите вече не идват и си отиват, а текат една в друга без край и без ясно начало? В средата на юни - от 13 до 15 юни , София ще бъде домакин на едно много различно събитие - "Градски форум" . Пред БНР Жана Цонева , политически..
Как шпионин на Путин почти стъпи в руско училище в Швеция и защо това ни засяга всички? Новото международно разследване, координирано от проекта за разследване на организираната престъпност и корупцията разкрива как свързан с руското разузнаване фонд е изградил мрежа от влияние в Европа , включително в едно руско училище в Гьотеборг. Сред..
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..