Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Сидеров: Пукнатините в Евросъюза могат да станат пропасти

Политологът и журналист Явор Сидеров
Снимка: aubg.edu

Икономическото бъдеще на Европа зависи от това какви мерки ще бъдат взети за преодоляване на последиците от пандемията, заяви пред БНР политологът и журналист Явор Сидеров.

Критичният момент е сега, а не утре. Съвсем наскоро излязоха социологически данни за това, че един много сериозен процент от италианците са изключително разочаровани от ЕС и искат да излязат и от еврозоната и от Съюза“, каза той в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

 „В момента се решава по някакъв начин съдбата на Европейския съюз, колкото и драматично да звучи това. Ако тези мерки не са достатъчно силни, за да изтеглят ЕС от тази криза, пукнатините ще се превърнат в пропасти“, добави той.

Коментарът му идва на фона на решението на европейските лидери в четвъртък това, които одобриха договореното от финансовите министри - 540 милиарда, разпределени в три стълба за спасяване на работните места, за спасяване на малкия и средния бизнес и за спасяване на задлъжнелите държави.

Дори и италианският министър-председател Джузепе Конте, който най-яростно настояваше за коронаоблигации, т.е. общ дълг, се видя принуден да се съгласи на сценарий, обявен часове преди лидерската видеоконференция от германския канцлер Ангела Меркел. А нейният план предвижда отговорът на кризата да премине през европейския многогодишен бюджет (2021-2027), поне в рамките на следващите две години.

Според Явор Сидеров част от проблемите в сегашната криза с коронавируса се коренят в миналото, като „недовършена интеграция или недобре планирана интеграция“.

„Те трябва да бъдат адресирани на политическо ниво сега. Икономическите мерки са едната част от проблема, те са по-скоро спешни… Но политическото бъдеще на Съюза трябва да бъде преразгледано именно през призмата на такива кризи, а ние имахме през последните години поне три – Брекзит, мигрантската криза, дълговата криза. Това е четвъртата“, каза той.

В последната криза, особено в споровете около финансирането на възстановяването от пандемията, се крият старите разделения между Севера и Юга, смята Сидеров.

„Крият се разделенията между „спестовните“ и „прахосниците“, между тези, които настояваха за остеритет при предишната дългова криза и тези, които настояваха за харчене на повече пари, за да се излезе от нея, между тези които произвеждат и продават и тези, които взимат кредити. Поне така го виждат страните от Севера“

Политологът смята, че и четирите кризи са показали „сериозни дефицити във функционирането на ЕС, които трябва да бъдат адресирани незабавно“.

„Европейският съюз трябва да реши най-накрая дали върви към по-дълбока интеграция, и в крайна сметка към нещо наподобяващо федерална държава, или продължава да бъде общност на националните държави“, каза Сидеров.

Според него „светът върви, ако не към нов протекционизъм, то поне към едно осъзнаване, че някои аспекти на икономическата глобализация застрашават националната сигурност на страните“.

„Очевидно ЕС трябва да бъде и по-единен и по осъзнат по отношение на тези заплахи. Следователно икономическият отговор също крие в себе си този въпрос – повече единство, или по-малко единство“, каза той.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30