Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Веселин Вучков: Днешните млади не биха допуснали диктатура

Проф. д-р Веселин Вучков
Снимка: БГНЕС

Невъзможно е да се отвори врата към диктатура в България в настоящия момент. Така смята Веселин Вучков, преподавател по наказателно право в Нов Български университет, бивш министър на вътрешните работи от 7 ноември 2014 до 11 март 2015 г.

"Сега има много по-големи възможности, много по-широки, за повишаване на гражданското самосъзнание и това, на което най-много разчитам и аз, все пак имам известен опит в политиката, е, че младите хора не са безразлични към съдбата на своето отечество. Освен всичко друго, много трудно могат да бъдат подведени от хора, които смятат, че са незаменими и които смятат, че в обстановка на епидемия, извънредно положение ще накара хората да мислят много по-малко за абсолютно задължителните реформи, включително да кажем в здравеопазването, МВР и служби за сигурност, които са императивно необходими, за да може целият ни народ да живее малко по-добре", подчерта проф. д-р Веселин Вучков в предаването "Хоризонт до обед". 

Вучков е автор на предговора на книгата на Никола Долапчиев "България - превръщането в сателит", която описва постепенната съветизация на всички сфери в обществения живот у нас след 1944 година.

Проф. Никола Долапчиев е виден български юрист, професор по наказателно право и член на Българската академия на науките. Бил е адвокат на принц Кирил.

"Никола Долапчиев е познат на нас, юристите, макар и в много по-тесен кръг, мога да кажа със съжаление. Това е един от най-известните преподаватели по наказателно право в Софийския университет, Юридическия факултет. Човек с европейска, бих казал в някаква степен и световна известност. Той е защитил дисертация в Германия - 1924 година, след това специализира в много страни по света. От 1933 година е редовен професор по наказателно право в Софийския университет. Около 10 години оглавява катедрата по наказателно право и съдопроизводство там", обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Веселин Вучков, 

Никола Долапчиев е привърженик на политически кръг "Звено" и се озовава в Отечествения фронт. Стига до поста подпредседател на Българската академия на науките и изкуствата в края на 1944. Той е един от учредителите и заместник-председател на Съюз на учените.

"Обаче за година-две в него се натрупва такова огромно разочарование, заради доминацията на Комунистическата партия, включително и над съюзниците в Отечествения фронт", разказа Веселин Вучков.

През август 1947 Никола Долапчиев е изпратен като пълномощен министър в Лондон. Книгата "България - превръщането в сателит" е издадена през 1971 година на английски език от българска емигрантска общност в Рио де Жанейро, Бразилия. В нея Никола Долапчиев представя модела, чрез който Съветският съюз прониква във всички държави от завладения Източен блок

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50