Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Веселин Вучков: Днешните млади не биха допуснали диктатура

Проф. д-р Веселин Вучков
Снимка: БГНЕС

Невъзможно е да се отвори врата към диктатура в България в настоящия момент. Така смята Веселин Вучков, преподавател по наказателно право в Нов Български университет, бивш министър на вътрешните работи от 7 ноември 2014 до 11 март 2015 г.

"Сега има много по-големи възможности, много по-широки, за повишаване на гражданското самосъзнание и това, на което най-много разчитам и аз, все пак имам известен опит в политиката, е, че младите хора не са безразлични към съдбата на своето отечество. Освен всичко друго, много трудно могат да бъдат подведени от хора, които смятат, че са незаменими и които смятат, че в обстановка на епидемия, извънредно положение ще накара хората да мислят много по-малко за абсолютно задължителните реформи, включително да кажем в здравеопазването, МВР и служби за сигурност, които са императивно необходими, за да може целият ни народ да живее малко по-добре", подчерта проф. д-р Веселин Вучков в предаването "Хоризонт до обед". 

Вучков е автор на предговора на книгата на Никола Долапчиев "България - превръщането в сателит", която описва постепенната съветизация на всички сфери в обществения живот у нас след 1944 година.

Проф. Никола Долапчиев е виден български юрист, професор по наказателно право и член на Българската академия на науките. Бил е адвокат на принц Кирил.

"Никола Долапчиев е познат на нас, юристите, макар и в много по-тесен кръг, мога да кажа със съжаление. Това е един от най-известните преподаватели по наказателно право в Софийския университет, Юридическия факултет. Човек с европейска, бих казал в някаква степен и световна известност. Той е защитил дисертация в Германия - 1924 година, след това специализира в много страни по света. От 1933 година е редовен професор по наказателно право в Софийския университет. Около 10 години оглавява катедрата по наказателно право и съдопроизводство там", обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Веселин Вучков, 

Никола Долапчиев е привърженик на политически кръг "Звено" и се озовава в Отечествения фронт. Стига до поста подпредседател на Българската академия на науките и изкуствата в края на 1944. Той е един от учредителите и заместник-председател на Съюз на учените.

"Обаче за година-две в него се натрупва такова огромно разочарование, заради доминацията на Комунистическата партия, включително и над съюзниците в Отечествения фронт", разказа Веселин Вучков.

През август 1947 Никола Долапчиев е изпратен като пълномощен министър в Лондон. Книгата "България - превръщането в сателит" е издадена през 1971 година на английски език от българска емигрантска общност в Рио де Жанейро, Бразилия. В нея Никола Долапчиев представя модела, чрез който Съветският съюз прониква във всички държави от завладения Източен блок

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51