Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хотелиери подготвят нови правила за работа

Туристическият сезон в сянката на коронавируса

Песимистичната прогноза е сезонът на морето да започне в средата на юли

Буреносни облаци и над българския туризъм вследствие на пандемията: лято 2020 е пълно с неизвестни.
Снимка: БГНЕС

С чартърни полети от Германия и Великобритания на 17 юни се очакват първите туристи по Южното Черноморие. Това ще се случи, ако извънредното положение в страната не бъде удължено. На 23 юни Слънчев бряг се готви да посрещне първите чешки групи. По изчисления на регионалните туристически организации, ако сезонът започне в средата на юни, през това лято ще бъде отбелязан 75% спад на туристите.

Песимистичната прогноза за морския туризъм е сезонът да започне след 15 юли. Според анализи при този вариант един милион по-малко чуждестранни граждани ще посетят страната ни.

Много от чуждестранните туроператори вече отменят резервациите за лято 2020. Израелски туристи по всяка вероятност това лято няма да има, каза почетният консул на Израел в Бургас Орлин Мандов.

"Като гледаме как протичат нещата, може би няма да има. Това, което е на пазара в Израел в момента - анулирани са всички полети, съответно за април, за май и за юни. Юли месец, август месец, септември месец все още стоят планирани полети. Това се прави с цел, ако нещо се промени, ако има благоприятно разрешение с вируса, да може по-бързо и по-лесно да се вдигнат полетите и да имаме все пак някакъв сезон", поясни Орлин Мандов.

Никакви реклами, мобилни приложения и туристически портали няма да помогнат на туристическия бранш този сезон, категоричен е председателят на Регионалната туристическа камара в Бургас Иван Иванов. Изготвените мерки от Министерството на туризма той определя като неефективни. Ресорното министерство трябва да разработи политика и стратегия както за предстоящото лято, така и за 2021 година, подчерта той.

Какво показват данните към момента? "Аз съм го изчислил: ако започнем сезонът втората половина на месец юни и приключи през месец август, България няма да бъде посетена от около 850 хиляди чуждестранни граждани. Този процент е 75%. Ако обаче сезонът започне 15-20 юли, тази бройка ще скочи на около 1 милион", посочи Иван Иванов.

За нов модел на работа се подготвят хотелиерите. Неяснотите около предстоящия туристически сезон правят бранша предпазлив и не се бърза с откриването на почивните бази. 

Георги Тръпков е председател на сдружението на хотелиерите в Поморие. Той и неговият син Антон управляват един от известните хотели в морския град. 

"Самата наша дейност ще се прекрои, тя няма да е същата. Формата на обслужване ще бъде друга. Може би ще има изисквания. Ако няма изисквания, то ще има неща, които ние сами ще си наложим като норми, като начин на поведение, като форма на обслужване", коментира Георги Тръпков.

Хотелиерите проучват мерките, които предприемат чуждестранни асоциации, допълни той.

"Голяма е неяснотата, то оттам произхождат и страховете на голяма част от бранша. Тъй като много лесно е да се каже от дата Х отваряме, можете да работите. Всъщност нашите страхове са свързани с осигуряване безопасността на служителите, на гостите", коментира Антон Тръпков.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04