"В този смисъл това, което наблюдаваме от държави около нас, колеги, които работят на терен в цяла Европа е, че има политики, които са насочени към подпомагането на гражданските организации. Т.е., те са част от мерките, както тук има мерки за малкия и за микробизнеса. Такъв тип мерки е важно да бъдат измислени и за гражданските организации. Разбира се, на първо място за онези организации, които са на първа линия, обслужващи тези уязвими групи хора", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Красимира Величкова, изпълнителен директор на Българския дарителски форум.
Величкова призова всички неправителствени организации да попълнят въпросник, за да събере Българският дарителски форум данни за техните затруднения в кризата. Информацията ще се използва, за да бъдат отправени препоръки към дарителите и държавата.
"От една страна знаете, че организациите се финансират чрез проекти, чрез финансиране на проекти. Голяма част от организациите са затруднени да осъществят дейностите по проектите си - и организации в образователната сфера, и организации в социалната сфера. Голяма част от проектите са свързани с работа в общността, работа сред хората, работа в училище, работа в институции, а сега поради извънредните мерки тези дейности не могат да бъдат осъществявани", обясни Величкова.
Има риск, когато донорите не са гъвкави, да загубят средства. Това ще доведе до невъзможност да се плащат възнаграждения на наетите в организациите.
"Поставя под риск цялата гражданска инфраструктура, която е градена с години и която виждате, че в момента въпреки трудностите работят на терен. На терен работят общините, работят заедно. Почти във всички щабове на местно ниво има активни граждански организации, които помагат с доброволци, с допълнително събиране на дарения. Така че е много важно да мислим как да съхраним тази гражданска инфраструктура и да не позволим тя да се разпадне вследствие на кризата", изтъкна Красимира Величкова.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..