Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Доброслав Кюркчиев: Не бих препоръчал на никого социална изолация

По последни данни страдащите от автоимунни заболявания не са сред рисковите за Covid-19 групи

Проф. Доброслав Кюркчиев
Снимка: Личен архив

„По принцип коронавирусите изсъхват на пряка слънчева светлина и високи температури. Така че повишаването на температурите най-малко ще забави най-вероятно разпространението на инфекцията. Това, което аз бих посъветвал: мерки с повишено внимание да взимат уязвимите контингенти – възрастните хора с хронични заболявания, за които тази инфекция може да бъде фатална. Лично аз не бих препоръчал на никого социална изолация. Този термин отвращава. Поголовното му използване и налагането му като норма е нещо, което не приемам.“ Този коментар направи пред "Хоризонт" проф. Доброслав Кюркчиев - началник на Лабораторията по клинична имунология в столичната болница „Св. Иван Рилски".  Последните изследвания сочат, че пациентите с автоимунни заболявания не са сред рисковите групи за заразяване с коронавирус, заяви проф. Кюркчиев.
Неконтролируемото използване на имуностимуланти без консултация с лекар може да бъде опасно, предупреждава д-р Кюркчиев. 

"За имунитета е важно да е регулиран, а не дисрегулиран. Не може да се мисли еднопосочно, че като си подсилваме имунитета, всичко ще е добре. Това е много тънка система, много добре регулирана система и изкуственото й тласкане в една или друга посока може да бъде доста опасно. Лично аз смятам, че взимането на имуностимуланти с концепцията - аз ще си подсиля имунитета и няма да боледувам, без това да е консултирано с лекар за определени показания, е нещо много рисково и нещо много нередно."

В началото на май бе отбелязан Световният ден за борба с болестта на Бехтерев. В България от това автоимунно заболяване са засегнати около 30 000 души. В късната си фаза болестта води до сериозни гръбначни изкривявания и инвалидизиране. С наличната съвременна терапия обаче тези последици могат да се забавят с десетилетия, дори и да бъдат избегнати. 

Страната ни е сред първите 14 страни в света, въвели нов, революционен подход в изследването на автоимунните заболявания, а лабораторията на проф. Доброслав Кюркчиев използва най-съвременната методика за изследване на автоимунните заболявания.  

Диагностиката на болестта на Бехтерев е до голяма степен диагностика на изключване, поясни в интервю за „Хоризонт“ проф. Кюркчиев. „Когато хората чуят болки в ставите, всичко това го свързват с думата артрит. Истината е, че артритите са много видове. Нашата роля като имунолози е да установим за какъв вид ставно засягане става дума, тоест първоначално ние трябва да отхвърлим доста други възможности.“

При болестта на Бехтерев променен имунологичен показател се открива при 95 на сто от пациентите. Той е много важен, защото е свързан с начина на образуване на автоимунната атака срещу собствените структури – гръбнака, големите стави, сухожилията, очите, а понякога и сърцето, посочи имунологът.

Диагностицирането на това заболяване се прави не толкова чрез имунологични методи, то е в сферата на ревматолозите, имунолозите имат само помощна роля, уточни Доброслав Кюркчиев.

До голяма степен склонността към това заболяване е генетично обусловена. Скрининг няма поради факта, че горе-долу около половин процент от популяцията е засегната от него, то не е от най-честите, допълни специалистът.

„Първоначално картинката може да е много неспецифична, но класиката са болки в големите стави – в кръста, в гърба, в тазобедрените стави, също така очни прояви – очите се засягат понякога. Това е едно от автоимунните заболявания, които се свързват предимно с мъжкия пол. Това не означава, че жените не боледуват.“

При наличие на симптоми като гореизброените хората трябва да се обърнат най-напред към ортопед и ревматолог, съветва проф. Кюркчиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00