Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народният театър „Иван Вазов“ се отваря за зрители в камерен формат

Ще има кафе-театър и две тераси за творчески срещи с актьори, режисьори и драматурзи

Народен театър „Иван Вазов“
Снимка: Ани Петрова

„Ако искаме да възстановим икономиката си, първо трябва да възстановим духа си.“ В това е убеден директорът на Народния театър "Иван Вазов" Мариус Донкин.

След дълго продължилата тишина в празните зали, театърът се отваря постепенно за зрители чрез алтернативни пространства в камерен формат.

Четири места могат да се ползват за работа на открито, три от тях ще бъдат отворени около 10-15 юни, съобщи Донкин в предаването "Хоризонт до обед". „Това са постановките с по един актьор, моноспектаклите и евентуално някои от спектаклите, които са с двама души. Народният театър сериозно е поработил в тази сфера, на своите камерни сцени последните 3-4 години. Имаме 8-10 заглавия, които бихме могли да предложим.“

Едно от пространствата е до служебния вход на театъра, т.нар. заден двор, който ще бъде превърнат в кафе-театър. Там ще могат да се разположат между 10 и 15 маси. 

„За нас не е важна в момента голямата площ, многото хора. За нас е важно в момента да възстановим контакта си с нашите зрители – това е необходимо както на артистите, така и на нашите зрители. Този контакт, който е близък, като че ли има повече смисъл, повече същност и в момента това е по-важно, отколкото да правим по-мащабни работи.“

Ще се използват и двете тераси на ВИП залите на нивото на първия етаж – там предстоят срещи с известни български артисти, драматурзи, режисьори и сценографи. Срещите ще бъдат записвани и ще могат да се гледат след това.

„Бихме могли по този начин да покажем една съвсем различна "кухня" на театъра, едно съвсем различно лице на всичките тези творци, което ще бъде много интересно за нашите зрители.“

От края на август до края на септември ще работи и сценичното пространство по проекта „Театър пред театъра“.

Тъй като театърът разполага с две каси, едната ще бъде за хора над 60 години и те ще могат да влизат отделно.

Бившият билетен център пък ще бъде вече магазин за театрални сувенири – „нещо, което в България не е правено и за което отдавна мечтаем“, изтъкна Мариус Донкин.

Подготвя се и платформа на Народния театър за излъчване на спектакли. „Оказа се, че имаме около 70 спектакъла, които са заснети, но тъй като не съм доволен от качеството на заснемането им, ще ги подложим на преобработка и като звук, и като картина“, коментира театралният директор.

Мариус Донкин не е привърженик на онлайн излъчването на живото представление. „Театърът е такова изкуство, че неговото въздействие, неговата сугестия върху хората е живото изкуство, възможността да видиш наблизко и очите, и жеста, и дъха на артиста. Но има много хора от България, които искат да видят този театър, искат да видят неговата продукция, но не са в състояние да дойдат до София.“

Направена е ревизия и на драматургията за тази година, за да бъдат посрещнати потребностите на зрителите след епидемията от коронавирус, поясни Мариус Донкин. "За драматургията решихме, че е най-добре тя да бъде българска, да се разпростира както от класиката, така и до съвременната драматургия."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37
Пламен Димитров

Пламен Димитров - Между "Гласът на България" и операционната

"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров – участник в "Гласът на България" . "Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера , така се запалва искрата, тръгва от някъде -..

публикувано на 13.09.24 в 09:27

Пето издание на фестивала за документално кино Sofia DocuMental

Петото издание на фестивала за документално кино Sofia DocuMental ще се проведе от 28 септември до 6 октомври . 30 премиерни за България филми ще бъдат показани в рамките на фестивала . Голяма част от лентите са носители на престижни международни награди, разказа за БНР фестивалният директор Мартичка Божилова .  Sofia DocuMental е..

публикувано на 12.09.24 в 15:44
История на пчелите - Мая Люнде

"История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата

Романът " История на пчелите" на Мая Люнде  достига върховете на класациите за най-продавани книги в десетки страни и е най-големият норвежки успех в литературата през ХХI век.  Епичен роман за смъртта на пчелите, събиращ миналото, настоящето и ужасяващото бъдеще в история, заплетена като пчелна пита и разказваща за силната връзка между деца..

публикувано на 12.09.24 в 11:56

В Плевен започва поредното издание на Есенен джаз фест

В Плевен откриват осмото издание на Есенен джаз фест. Предстоящото издание ще бъде съпътствано от детска зона и арт работилници. Откриването е тази вечер от 20:30 часа в парка на Регионалния исторически музей. Организатори са Община Плевен, които са включили в тазгодишното издание до 14 септември изпълнения с музикални предизвикателства...

публикувано на 12.09.24 в 08:25