Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старо килийно училище става Музей на духа

Опасната сграда в църковния двор в Широка лъка се събужда за нов живот

Църквата „Св. Богородица“ в Широка лъка
Снимка: Радостина Чернокова

Старото килийно училище към църквата „Св. Богородица“ в родопското село Широка лъка ще бъде Музей на духа. Срутената и опасна сграда на килийното училище в двора на храма постепенно се преобразява пред очите на хората.
След като през 2018 година бяха отпуснати над 760 хиляди лева от Министерския съвет, заради тромави процедури възстановяването е започнало през есента на миналата година.

"Много го изстрадахме този обект, но най-накрая тръгна", радва се кметът на Широка лъка Васил Седянков.

След възстановителните ремонтни дейности на сградата ще се оформи уникален по рода си комплекс заедно с църквата.

"Конакът, музеят е на бита - Етнографският музей, а той е на духа", допълва кметът Седянков.

Намеренията са да се експонират като постоянна сбирка археологическите находки за ранното християнство от района на Смолян. Ще се направи документална изложба за началото на образователното дело.

"Желанието ни е да сложим няколко картини на Рилски (Владимир Рилски - бел. ред.) Като влезе турист, два часа да има какво да гледа и да онемее".

Църквата „Св. Богородица“ в  Широка лъка     Снимка: Радостина Чернокова 

Църквата "Св. Богородица" е построена през 1834 година, когато българските земи са още в пределите на Османската империя. Тя е издигната само за 40 дни с доброволен труд на местните хора. 

През последните години се утвърждава нова традиция на вековния каменен мост над Широколъшка река. Влюбени двойки от цял свят заключват с катинари любовта си.

Широка лъка е едно от най-посещаваните от туристите автентични родопски села, но заради пандемията външни хора в момента не се срещат.

"Не е обичайно това за Широка лъка", отбелязва кметът Васил Седянков.

Заради Covid-19 тази година се отменят всички културно-масови прояви, сред които и гайдарското надсвирване в Гела.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35