Книгата "Фигури" издирва пресечни точки между любовта и търсенето на смисъл. В рамките на четири века преплита житейските пътища на няколко исторически личности – повечето от които жени, някои - незаслужено останали в периферията на историята.
Разказът започва с астронома Йохан Кеплер и завършва с океаноложката Рейчъл Карсън, а между тях е разположена палитра от художници, писатели и учени – Мария Мичъл, Хариет Хосмър, Емили Дикинсън, Ралф Уолдо Емерсън, Чарлз Дарвин, Уолт Уитман.
Мария Попова търси отговори на въпроса какво означава да оставим траен отпечатък в един несъвършен свят и дали признанието и постиженията са достатъчни, за да се чувства човек щастлив.
„Книгата е съчетание от образи. Общата нишка е вдъхновението и дързостта. Вдъхновението да направиш нещо, дързостта да се осмелиш да го направиш, дори когато това е супер странно, необичайно и погрешно в очите на околните“, обясни в предаването "Хоризонт до обед" преводачът Паулина Мичева.
Общата, свързващата нишка между отделните фигури вътре в книгата е смелостта да бъдеш повече от това, което обществото ти казва, че може да бъдеш, посочи Мичева.
„Всички тези образи, представени в книгата, всички тези личности, фигури, както ги нарича Мария Попова, основно от 19-и, отчасти 20-и, но се връщаме и малко по-назад към Кеплер и други подобни учени, писатели, творци, въобще дръзновители от различни епохи – всички те в някакъв момент правят нещо, което е онази малка крачка за тях, която след години, десетилетия, някой път дори след векове се оказва всъщност, че е гигантска за човечеството, ако използваме една известна метафора.“
Някои от героините са били жени, които нямат право на образование във времето, в което са живели, нямат право да живеят самостоятелно и въпреки това са направили неща, които от наша гледна точка са изумителни, изтъкна преводачът на "Фигури".
„За мен книгата беше наистина вдъхновение. Четях, превеждах и си казвах – добре, ако те са можели да го направят, какво ни спира нас, защо ние понякога приемаме да сме по-малко и не се осмеляваме да бъдем повече от това, което обществото и дори самите ние сме си поставили като граници?“
За Мария Попова тази книга е много личен проект. Идеята се заражда през 2006 година, докато работи за рекламна агенция във Филаделфия. Енциклопедичността на Мария Попова е огромна. Много рядко вече се пише така – стотици, хиляди страници изчетени да ги сведеш до едно изречение, подчерта Паулина Мичева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..