Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследователи: Срещите ни с делфини тази година бяха изключително редки

Снимка: БГНЕС

"Морската свиня или муткурът е най-често срещаният бозайник в Черно море. Това е и най-често намираният морски бозайник, заплетен в рибарските мрежи, и най-често намиран изхвърлен мъртъв по бреговете. Срещите ни с делфини тази година бяха изключително редки, което е в разрез с предходните години". Това каза пред БНР Димитър Попов от "Зелени Балкани" в Световния ден на океаните. Екологът беше част от екип от изследователи, които миналата седмица изминаха стотици километри по вода, за да наблюдават морските бозайници в естествената им среда. По думите му обикновено по време на есенните експедиции са по-чести срещите с делфините.

Попов коментира в предаването "Преди всички", че замърсявания, като тези във Варненското езеро, имат една основна последица - липсата на кислород. 

Според него основно човешка дейност е причина за ограничаване на популацията на морските бозайници, това е глобален проблем, уточни той.

Екологът посочи, че в предходните години сигналите за открити мъртви морски бозайници варират от 286 през 2016-а година до 58 случая през 2019-а:

"От началото на годината до момента сме успели да съберем информация за 43 случая по нашето крайбрежие, докато за същия период през миналата година са били 11 случая. До края на май 2017-а бройките са били 49, 2018-а година - 53".

Димитър Попов беше категоричен, че опазването на делфините е комплексен процес, но най-важно е да има политическа воля за силен контрол върху различните дейности:

"Нещо, което не наблюдаваме през последните години". Той даде пример със строежа на Алепу:

"Ако контролът на сушата на очевадни неща - каквото е строителство на хотел, се представя като брегоукрепване, какво можем да кажем за контрола в едно голямо море, в което нищо не се вижда".

Цялото интервю на Лора Търколева с Димитър Попов в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05