Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.
Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите общини. На финала ще бъде организирана Конференция на областно ниво с участието на младежи и формиращи младежки политики“, каза Лидия Арсова председател на Сдружение "Екосвят Родопи“, което изпълнява проекта. В продължение на три дни в Смолян се провежда обучителният семинар "Бъди промяната за община Смолян", който включва темите за Програма "Еразъм + 2021-2027“, YOUTHPASS сертификат, Стратегията на Европейския съюз за младежта за периода 2019-2027, Организиране на кампании за младежка активност.
Дейностите в семинара се основават на използването на неформални методи на участие и интерактивни методи, които насърчават креативността, комуникацията, взаимодействието, критичното и творческо мислене, интуицията и работата в екип, уточни Лидия Арсова.
Това е третото обучение, което провеждаме по проекта "Активни младежи в Родопите". Първите две бяха в Девин и Рудозем с ученици от средните училища Христо Ботев и Кирил и Методий, каза Величка Петкова, кореспондент на БНТ за Смолянска област и медиен експерт по проекта.
Семинарът е добра инициатива за младежта и подбужда към активност, каза Теодора Кетева от Професионалната гимназия по икономика "Карл Маркс" в Смолян. Тя представи каузата на техния екип, в който се включват и ученици от СУ "Св. св. Кирил и Методий“ в областния град.
Да реновират част от църквата "Св. Теодор Стратилат" в смолянския квартал Райково е другата кауза на учениците, представена от Александър Фандъков от Професионалната гимназия по техника и технологии "Христо Ботев“ заедно с учениците от Смолянска професионална гимназия по туризъм и строителство "Никола Вапцаров".
Съвместните действия на образователните институции и неправителствената организация "Екосвят Родопи" – Смолян чрез Програма "Еразъм+“ и проекта "Активни младежи в Родопите" дават възможност на младите хора за личностно развитие и активна гражданска позиция, както и да се възползват от възможностите на Програмата.
Още по темата в звуковия файл.
Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем - интервюто на Мария..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..