Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Радева и една картинна книга, дочакала времето си

Милена Радева
Снимка: Личен архив

Картинната книга „Приятели“ вече е на бял свят. Тя е първа авторска книга на илюстратора Милена Радева. За трудния път на проекта си тя разказа в предаването „Изотопия“.

„Тази книжка беше направена през далечната 2010 година и за нея беше много голяма борба да види бял свят в онези години. Точно преди десет години българският пазар, книжен, основно не работеше с български илюстратори или те бяха изключително малко, а пък идеята за авторска книга, която да дойде от илюстратор, която пък и няма текст на всичкото отгоре… беше направо немислимо, това беше толкова иновативно за тях в този момент. Нашият пазар не беше узрял за такова нещо.“

Търсела издател от врата на врата, но я изпращали с репликата: „Тази книга е гениална, но ние не можем да я продадем.“

Тя самата определя книгата като изключително лична и автобиографична. Продължението ѝ все още лежи у дома ѝ, в ателието, на рисунки и пред него има два пътя – или да си остане за нея като лично преживяване, или да срещне смел издател и подходяща пазарна среда.

Текстът и илюстрациите в книгата си противоречат. Първоначално замисленото заглавие - „Утопия за приятелството“, загатва защо. Текстът разсъждава за приятелството на теория, а илюстрациите показват как приятелите много често реагират обратно на това, което трябва да направят, казва Милена. „Когато имаш нужда от тях, тогава ги няма. Когато трябва някой да застане до теб, тогава се оказваш сам.“

Милена мисли, че всеки от нас е бил и в двете роли – и в тази на човека, който изоставя, и в другата - на изоставения.

На първо четене книгата изглежда черно-бяла, както понякога се чувстваме. Доста често вкарваме емоциите в някакви крайности“, обяснява графичното си решение Милена, която се надява книгата да може да бъде прочетена от хора на възраст „от 3 до 103“.

Милена Радева живее със специална женска котка с мъжко име, която е постоянен неин спътник и „емоционален стожер, активен във всяко отношение – да ми седи в скута, докато работя, да ми пие от буркана с акварелната боя, да ми ближе боите, да минава с лапи през тях…“

Преди да хване трайно четката и молива, в буйната си младост е била няколко години фоторепортер на рок списание. Все още доста хора я разпознават и помнят именно като фотограф. Животът пред обектива тогава бил доста натоварен, защото публиката била жадна за подобни събития. Случвало се пет поредни вечери да е на концерти.

Милена Радева има зад гърба си над 150 илюстрирани книги. Създател е на сайта „Българска илюстрация“. Твърди, че работата ѝ като фоторепортер е била за нея шанс да открадне занаят, който след това да приложи в сайта. За да потвърди думите на свой приятел, че винаги върши много неща едновременно, сега работи като оформител и дизайнер на онлайн списание, занимава се и със сайта на книжарница. Доскоро е правила и оформлението на учебници от новите програми на МОН.

Очакват я няколко книги – от Финландия, САЩ, Германия и един български проект. Ред е да се случи и Второто биенале на илюстрацията, първото е било преди две години. Тогава 120 художници са подали по три свои творби за оценка и селекция. „Това биенале беше първото от 1990-1992 година насам...“, не без гордост признава Милена и се надява тазгодишното да е не по-малко успешно. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки в текста: Личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39