Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Глас в България" търси закрила за афганистанско семейство

Снимка: pixabay.com

„Семейството почти е изчерпало всички възможни правни възможности в страната, затова се прибягва и до европейските институции, за да се защитят правата на децата“. Това каза пред БНР адвокат Диана Радославова от Центъра за правна помощ „Глас в България“. От три години Центърът работи по казуса на афганистанско семейство с две деца, което е заплашено от депортация в родината им заради съдебно решение и отказ от закрила. 

От Центъра са сезирали за случая Европейския съд за правата на човека в Страсбург. 

„Семейството идва от Афганистан. Тук има една изначална политика на Държавната агенция за бежанците за некредитиране на изключително сложната ситуация в Афганистан, която е призната от всички международни организации за изключително сложна, променяща се към влошаване. Има най-много цивилни жертви, като много от тях са деца и жени“, обясни адвокат Радославова в предаването „Преди всички“.

„В конкретния случай става дума за баща, който е преследван от талибани, майка – жертва на ранен принудителен брак, и деца, потърпевши от всичко това. Те са дошли на едно по-добро място в България. Тук е минал целият им съзнателен живот. Семейството беше вече разделено няколко пъти“. 

Според Диана Радославова в момента няма полезен законодателен ход семейството да получи закрила.

„В момента, в който те загубят временните си документи за закрила, дори и да не могат да бъдат депортирани в Афганистан, те остават в България в един параграф 22. Те могат останат да живеят тук години – изключени от социална, образователна и здравна закрила и помощ“. 

„Има законодателен луфт какво се предприема към такива хора, които не могат да бъдат депортирани и как те могат да бъдат включени в системата", категорична е още Радославова.

Под натиска на Европейската комисия и във връзка с предприети срещу България процедури вчера Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за убежището и бежанците. Най-същественото изменение е свързано с представителството на непридружаваните малолетни и непълнолетни чужденци, поискали международна закрила у нас. Предвижда се те да се представляват от адвокати от регистри от Националното бюро за правна помощ, а не от общините.

Интервюто с Диана Радославова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08