Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епидемиологията като криминалистика

Снимка: Маргарита Иванова

Четвърти месец светът живее под знака на пандемията от Covid -19. У нас доказано заразените с коронавируса са вече над 10 000. Многократно по-голям обаче е броят на контактните лица, които трябва да спазват карантина, за да се избегне масовото разпространение на вируса.

Цялата организация по издирването, установяването и регистрацията на заразените и контактните лица се извършва от служителите на Районните здравни инспекции. Повечето от тях са на почти непрекъснат режим на работа, с постоянни дежурства и без почивка.

„Ало, добър ден“ - така започва всяка от десетките анкети, които инспекторите провеждат всеки ден с пациенти с положителни проби за коронавируса. Целта е да получат цялата налична информация за заразеното лице, за да вземат мерки, обясни старши инспектор Таня Симеонова:

„Освен епидемиологичните проучвания на всеки положителен, ние се свързваме с контактните, отделно разговаряме с колегите от цялата страна. Правим трансфер. От края на февруари живеем с Covid-19“. Карантини, смъртни случаи, гледаме да сме съпричастни с всеки един човек. Да влезем в положение“.

Работата ги среща с най-различни хора - уплашени, сърдити, благодарни - всякакви:

Някои ни обиждат, псуват. Казват, че ги правим затворници. Но това не ме демотивира“.

Всекидневно се сблъскват с различни казуси и се опитват да помагат. Понякога се получава, понякога - не. Много зависи от човека отсреща, споделя епидемиологът д-р Вяра Георгиева:

„Аз съм съгласна, че хората усещат дискомфорт, но в крайна сметка такива са правилата“.  

Издирването на контактните лица е истинско предизвикателство. Ненапразно епидемиологията се сравнява с криминалистиката, посочва д-р Боряна Халова:

„Пълно разследване – трябва да видиш кой е контактен, носиш отговорност за всичко“.

Често хората съобщават неверни данни, фалшиви адреси и телефонни номера. Смятат, че така ще избегнат карантината, но грешат", допълва Таня Симеонова.

„Работата е много, а хората са малко и вече изнемогват, а обслужваме и летището“, уточнява началникът на отдела д-р Ирина Гайтаневска.

„Ние сме между 10 и 15 души тук, на място. Другите са на терен. Даваме всичко от себе си, но колегите са на предела на силите си, а имаме и кратки срокове за изпълнение на задълженията ни“.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25