Четвърти месец светът живее под знака на пандемията от Covid -19. У нас доказано заразените с коронавируса са вече над 10 000. Многократно по-голям обаче е броят на контактните лица, които трябва да спазват карантина, за да се избегне масовото разпространение на вируса.
Цялата организация по издирването, установяването и регистрацията на заразените и контактните лица се извършва от служителите на Районните здравни инспекции. Повечето от тях са на почти непрекъснат режим на работа, с постоянни дежурства и без почивка.
„Ало, добър ден“ - така започва всяка от десетките анкети, които инспекторите провеждат всеки ден с пациенти с положителни проби за коронавируса. Целта е да получат цялата налична информация за заразеното лице, за да вземат мерки, обясни старши инспектор Таня Симеонова:
„Освен епидемиологичните проучвания на всеки положителен, ние се свързваме с контактните, отделно разговаряме с колегите от цялата страна. Правим трансфер. От края на февруари живеем с Covid-19“. Карантини, смъртни случаи, гледаме да сме съпричастни с всеки един човек. Да влезем в положение“.
Работата ги среща с най-различни хора - уплашени, сърдити, благодарни - всякакви:
„Някои ни обиждат, псуват. Казват, че ги правим затворници. Но това не ме демотивира“.
Всекидневно се сблъскват с различни казуси и се опитват да помагат. Понякога се получава, понякога - не. Много зависи от човека отсреща, споделя епидемиологът д-р Вяра Георгиева:
„Аз съм съгласна, че хората усещат дискомфорт, но в крайна сметка такива са правилата“.
Издирването на контактните лица е истинско предизвикателство. Ненапразно епидемиологията се сравнява с криминалистиката, посочва д-р Боряна Халова:
„Пълно разследване – трябва да видиш кой е контактен, носиш отговорност за всичко“.
Често хората съобщават неверни данни, фалшиви адреси и телефонни номера. Смятат, че така ще избегнат карантината, но грешат", допълва Таня Симеонова.
„Работата е много, а хората са малко и вече изнемогват, а обслужваме и летището“, уточнява началникът на отдела д-р Ирина Гайтаневска.
„Ние сме между 10 и 15 души тук, на място. Другите са на терен. Даваме всичко от себе си, но колегите са на предела на силите си, а имаме и кратки срокове за изпълнение на задълженията ни“.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..