Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоунхендж – мистерията, която никога няма да разрешим докрай

Стоунхендж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За мнозина Стоунхендж се състои само от каменните монументи, подредени в кръг. Тези хора обаче грешат. Едно от най-емблематичните места по света всъщност е много по-голям и сложен комплекс, разказа специално за „Изотопия” проф. Винсент Гафни от Университета в Брадфорд, Великобритания. Той е сред водещите археолози по проект, осъществен благодарение на международен мултидисциплинарен екип от учени. 

„Настоящото откритие около Стоунхендж се състои от около 20 огромни шахти и датира от около 2 000 години преди новата ера. Те са изключително важни, защото образуват кръг около Стоунхендж и близкия район. Там има селище, наречено Дърингтън Уолс”, обяснява археологът. По думите му тези шахти с дълбочина около пет метра и диаметър над десет метра образуват граница. 

Така имаме два огромни монумента. От една страна е каменното образувание, а от друга - заобикалящите го площи, в които има следи от погребения. Също така открихме следи от дървени структури и от кости. За част от откритите предмети по-скоро предполагаме, че са принадлежали на живите. Честно казано тези шахти може би са оформяли двете страни на ритуални площи и може би до тях не са допускани всички, а хора с по-специален статут”, допълва проф. Гафни.


Забранената територия около Стоунхендж

„Мислим, че шахтите са ограждали забранена територия около Стоунхендж. Тя е свързана с вярванията на населението и с разбирането им за света. Има и още нещо важно - това е много голямо пространство, уредено по специфичен начин. За да стигнеш до него и след това да излезеш, трябва да преминеш през определени места. Не просто да преминеш през малка долина или да изкачиш два хълма. За да се справиш със задачата, е трябвало да можеш да броиш. Ето защо това ни кара да мислим, че това е едно от най-ранните доказателства, че през този много ранен исторически период е имало бройна система, начин за правене на изчисления”, категоричен е археологът. По думите му това е било много специфично знание, в което посветените били малцина. 

„Като казвам „броене”, не трябва да разбираме абстрактния процес, който познаваме днес. Това е било социално знание за създаване и разпознаване на разстояния. Началото е било от Стоунхендж, като вътре в огромния кръг са Дърингтън Уолс и един още по-ранен праисторически паметник - Ларкхил. Обектът е с космологично значение”, изтъква Гафни.

По думите му целият комплекс е изграждан с хилядолетия. „Дори християнските структури, например големите катедрали от средновековна Европа, са създавани постепенно и са започнали от малки църкви или молитвеници. След това са се превърнали в грандиозните структури, които познаваме днес. Те са създавани поетапно от много хора и поколения. Всички тези усилия са полагани, защото хората са искали да бъдат близо до бога или боговете, в които са вярвали. Същото виждаме и при Стоунхендж. Дори самият каменен монумент в началото е бил много по-малък от това, което днес познаваме като структура”, подчертава археологът.

Грандиозно откритие, пропускано стотици години

Хората проучват Стоунхендж буквално от стотици години. „Много изненадващо е, че толкова важно откритие досега не е направено и тези шахти изобщо не са забелязани. Истината е, че археолозите обикновено са се концентрирали върху по-близък до каменната конструкция регион. Досега са намирани следи от погребения, но това е на сравнително малка територия”, допълва Гафни. 

Според него ландшафтът около каменния монумент изглежда празен от археологическа гледна точка. „През последните десет години правим много сериозно изследване с помощта на различен вид радари и друга модерна техника. Оборудването ни премина през огромно пространство и го картографира. Оказа се, че има стотици малки образувания, за които никога не сме подозирали. Без съмнение обаче най-важното откритие са тези шахти, които образуват огромен кръг. Те не се намират до нито един от монументите, които бихме разпознали веднага като интересни”, категоричен е Винсент Гафни.

Какво още има да разкаже той за тайните на Стоунхендж? Чуйте в звуковия файл. 

Снимките в публикацията са предоставени от проф. Винсент Гафни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06