Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стриктна противоепидемична схема на учебния процес в 51 СУ "Елисавета Багряна" в София

Снимка: Фейсбук/ 51-во училище „Елисавета Багряна"

Няколко дни преди 15 септември нараства вълнението сред ученици, родители и учители за това как ще започне учебната година. Повечето от тях са категорични, че е правилно решението на Министерството на образованието учениците да се обучават в класните стаи, вместо да се обучават в електронна среда от вкъщи.

Трескава е подготовката за първия учебен ден в 51-во училище "Елисавета Багряна" в София. Директорът Асен Александров обясни, че в условията на пандемия учениците ще бъдат разделени на 4 потока. През първата смяна първокласниците и второкласниците ще бъдат на първи и втори етаж, а петокласниците, шестокласниците и седмокласниците ще са на трети и четвърти етаж, следобед на първи и втори етаж ще са третокласниците и четвъртокласниците, а на трети и четвърти етаж учениците от 8 до 12 клас.

"Може да се счита, че все едно имаме четири различни училища. Защо го правим това нещо, ако има заразен ученик в някой клас, например в пети клас, да не карантинираме цялото училище, да не карантинираме цялата смяна, а да карантинираме в най-добрия случай само неговата паралелка, в по-лош случай - неговия випуск, а в най-лошия случай - само този поток, само прогимназията, това е целта".

В общите помещения на учебното заведение учениците ще се движат с маски. Премахва се кабинетната система и така всеки клас ще учи в една стая, която няма да напуска, часовете ще бъдат в блокове.

"По два, дори по три часа. Този блок от 90 минути, те могат да излязат част от учениците на 25-ата минута до 45-ата минута да са междучасие, другата да са между 45-ата и 60-ата минута, третата между 65-ата и 80-ата, за да не се получава струпване", допълни Асен Александров.

Ще се насърчава провеждането на учебни занимания на открито, когато температурите са подходящи за целта.

"По история, по философия, по български език и литература не е необходимо нещо да се пише", каза директорът на столичното училище.

На входа на 51-во училище "Елисавета Багряна" ще има термокамери. Четири пъти на ден ще бъдат дезинфекцирани всички повърхности. Бюфетът за учениците от първи до 4 клас няма да бъде разрешен.

"Ще си носят от вкъщи. За прогимназията ще разпоредя на съдържателите на лавката да организират всички мерки, както на всички други места - в магазини, учениците да са през един метър, с маски, да чакат, ако не могат да го организират, ще затворим лавката и за по-големите"

Маските ще бъдат задължителни за всички в общите части, а в класните стаи учениците могат да ги носят по желание, но могат и да не ги носят.

 учителите задължително трябва да носят в класните стаи маски или шлемове, дори и когато преподават, с изключение на началните учители - от първи до четвърти клас, защото те са един учител за целия клас и ако се карантинира някой от учениците, се карантинира и учителят", подчерта Александров.

При наличие на два отказа от страна на ученик да носи маска в общите помещения на училище, същият ще бъде отстраняван от учебното заведение за една седмица.

Дъщерята на новинарката от програма "Хоризонт" на БНР Виргиния Върбанова ще бъде първокласничка:

"При нея усещането е като за утрото на новия ден, пълно с надежди, очаквания, неизвестни, леко плашещо, защото тя няма представа какво представлява училището", разказа  Върбанова.

Целия репортаж на Андрей Борисов и интервюто на Таня Иванова и Константин Мравов с Виргиния Върбанова можете да чуете от звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38