Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есенната Алея на книгата започва в центъра на София

Асоциация “Българска книга“ призовава: Купи 1 книга, дари я на своето училище

Снимка: БГНЕС

Близо 100 водещи български издателства и книготърговци се включват в есенното изложение Алея на книгата в София, което започва днес. 36 шатри са разположени не само на традиционната за изложението улица „Витоша“, но и в градинката на Националния дворец на културата.

Снимка: БГНЕС

Алея на книгата се утвърди като едно от големите изложения на открито под надслова, че книгите отиват при своите читатели, каза пред „Хоризонт“ Велизара Добрева, председател на УС на Асоциация “Българска книга“.

От днес до неделя в специално обособения литературен кът предстоят срещи с над 30 български автори и много представяния на книги.

Снимка: БГНЕС

Институтът за български език отново гостува на Алея на книгата с инициативата си „Написаното остава – пиши правилно“ за проверка на грамотността. „Хората могат да направят тест за своята грамотност, да получат специализирана информация от хора от БАН. Всеки, който мине през теста, ще получи стикер с логото на инициативата, който може в бъдеще да поставя върху надписи, които са написани неправилно“, поясни Добрева.

Снимка: БГНЕС

Като тревожна тенденция Велизара Добрева отбеляза забавянето на издаване на нови заглавия по време на извънредните мерки срещу коронавируса. „А сега, в последните седмици се радваме на много нови книги, което е знак, че българското книгоиздаване започва да завърта машината.“

В навечерието на новата учебна година Асоциация „Българска книга“ излезе с нова инициатива – „Купи 1 книга – дари я на своето училище“. Това е продължение на кризисната инициатива „Купи 1 книга“ по време на извънредното положение.

Снимка: БГНЕС„Тогава над 200 български издатели и книготърговци се организираха и направиха общ сайт, от който можеха да се поръчват онлайн книги по време на извънредното положение, когато четенето беше прекрасна опция за справяне с изолацията. Тази инициатива сега я надграждаме. Идеята е децата в първия учебен ден да отидат на училище с една нова книга в ръка. По този начин да станат своеобразни посланици на това колко е важно четенето, а също така да споделят със своите съученици книги, които са чели, да обогатят училищната библиотека и в класната стая да са налични книги за четене.“

Алеята на книгата в столицата ще продължи до 13 септември.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15