Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветозар Томов: Най-вероятно машинният вот ще се брои ръчно, колкото и да е парадоксално

Идиотско решение е всеки път да наемаме машини, смята социологът и бивш член на ЦИК

Цветозар Томов
Снимка: БГНЕС

Както през 2017 година, така и сега, в крайна сметка няма да се гласува с машини на парламентарните избори. Това прогнозира пред БНР социологът и бивш член на Централната избирателна комисия Цветозар Томов.

Много тежък проблем е стоварен върху ЦИК с решението за машините за гласуване, смята Томов, който коментира, че в продължение на близо година изпълнителната власт създаваше видимост, че тя ще поеме основната отговорност с доставката на устройства за машинно гласуване. 

„При положение, че машини за гласуване се произвеждат едва след като се сключи договор с компанията производител, ЦИК трябва да обяви открита процедура, трябва да се явят кандидати за нея, има законни срокове, в които да се разгърне тази открита процедура. Едва след това да избере изпълнител и едва след като избере изпълнителя, ще се появи този срок от 30 календарни дни, необходим за оценка на съответствието на техническите спецификации с това, което е доставено. И става, както и да го смятам, ако става дума за купуване на машини, времето дори до редовните избори няма да стигне.“

За наемане на машини времето би могло да стигне, само че ще влезем в Книгата на Гинес с това наемане на машини за гласуване – практика, която изобщо не е разпространена в света, подчерта Цветозар Томов в предаването "Преди всички".

„Извън това, ако наемем сега 9 хиляди устройства и ги върнем 2 седмици след изборите, ще похарчим един куп пари за тоя, дето клати дърветата, а на вратата вече ще чукат президентските избори, може би и нови предсрочни парламентарни, като гледам каква е обстановката. Това е идиотско решение - всеки път да наемаме машини за гласуване.“

Снимка: Ани Петрова

От трите възможни решения – да се гласува само с хартиени бюлетини, да се гласува само с машини и сегашния хибриден вариант, този е категорично най-лошият, заяви Томов. Манипулация и фалшификация са възможни и при трите варианта, категоричен е той.

При смесения вариант трима от четирима души ще гласуват с хартия, или в големите градове – двама от трима, смята социологът.

Разписките от електронното гласуване не са защитени, много по-лесно могат да бъдат имитирани и са по-несигурни като документ за начина, по който е гласувал избирателят, отколкото бюлетината, която той е попълнил собственоръчно и е пуснал, поясни Томов.

Снимка: БГНЕС

Законът задължава СИК при несъответствие между броя на хартиените разписки и отчетения от машината брой гласуващи, да отчетат вота по броя на хартиените разписки, уточни още Цветозар Томов.

„Тоест ще трябва те отново да ги броят, по същия начин, по който броят бюлетините, и да нанесат този резултат, който преброят, и който ще бъде обременен със същите технически грешки, с които е обременено другото броене. По закон това е действителният резултат, а не този, който машината отчита. И възниква въпросът защо изобщо ни трябва тази машина, за да го направим това.“

Можете да прибавите разписки към наличните в кутията или да извадите и тогава ще има разминаване на двете бройки“, допълни Томов, според когото човешката намеса може да се окаже ключова за несъответствието.

Най-вероятно машинният вот ще се брои ръчно, колкото и парадоксално да е това“, обобщи бившият член на ЦИК.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици в риск: Вредите от новата дрога и онлайн залаганията - да им се обяснят!

Деца вземат личните карти на родителите си без знанието им, за да правят онлайн залози от тяхно име. Това е една от тревожните тенденции, която провокира Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" да започнат още през лятото кампанията "Не сте сами".  Стефан Бакалов: Средната възраст, на която започват да се употребяват..

публикувано на 09.11.24 в 08:00

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 08.11.24 в 12:39

Василена Винченцо: Много е сложно оцеляването на независимите пространства

Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..

публикувано на 08.11.24 в 10:38

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50