Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майка на 4 деца: Да има подоходен критерий, но прагът и добавките да са по-високи

Още пари за детски надбавки и пенсии по време на криза - има ли логика

Икономистът Стоян Панчев: Говорим за електорално, предизборно харчене

Снимка: БГНЕС

Детски надбавки без оглед на доходите на родителите - какъв ще бъде ефектът върху семействата и икономиката и има ли връзка предложението на правителството да отпадне подоходният критерий с наближаващите избори? Прилагането на мярката би струвало още 398 милиона лева в бюджета за догодина.

Мария Пеева, по-известна в онлайн пространството като Мама Нинджа, е майка на 4 деца, три от които са под 18-годишна възраст. Досега не й се е налагало да получава детски надбавки и не е кандидатствала за такива.

За да е справедливо, на този етап в нашата държава трябва да го има подоходният критерий, смята Мария Пеева.

„Според мен е далеч по-логично да има подоходен критерий, но нека той да е по-висок. В момента прагът е много нисък - 400 лева. Нека прагът да е висок – примерно 1000 лева, и надбавките съответно да са по-високи“, коментира Пеева в предаването "Преди всички".

Според нея при хората с добро заплащане разлика от 100 лева например при детските надбавки няма да се усети, докато при тези с критично ниски доходи няма да е така.

Мария Пеева изтъкна, че по-скоро би искала от държавата добро детско здравеопазване, по-съвременно образование за децата си и повече сигурност.

Когато става въпрос за социални помощи – те са за социално слабите хора. Няма нужда тази кохорта от работещото население, която получава добри доходи, да получава социални помощи. Мнението е на икономиста Стоян Панчев от Българското либертарианско общество.

„В някакъв смисъл е доста неправилно от страна на г-жа Сачева да говори за жест, защото тези пари не идват от нейния личен портфейл, не идват от портфейла на правителството. Подобен тип разпределения плащат на практика същите хора, които ще получават помощите", посочи Панчев и поясни:

„Ако се увеличи максималният осигурителен доход на хората, които имат по-високи заплати в момента – от 3 хиляди на 3 200 и в същото време вземете тези пари, прекарате ги през държавната система и им дадете едни 40 лева отгоре, детски – абсолютно ненужно упражнение се получава.“

Данъчните облекчения са много по-добър инструмент, подчерта Панчев.

Вече говорим за електорално, предизборно харчене, коментира Стоян Панчев. „Забравени са нормалните рамки на фискалната политика. Дори ми се струва, че на г-жа Цачева това й е целта – да отива и да тества идеите в публичното пространство.“

Икономистът направи връзка с влизането в т.нар. чакалня на еврозоната ERM II:

„Отдавна аз и мои колеги предупреждавахме, че е възможно, когато се приближим към еврозоната, когато отхлабим валутния борд по някакъв начин, да се тръгне към такава фискална експанзия.“

Снимка: БГНЕС

Панчев вижда като нереалистично догодина минималната пенсия да стане 300 лева на фона на очакван спад в икономиката на страната между 7 и 8%, а в дългосрочен план на фона на очертаващи се в цяла Европа икономически структурни промени.

Няма откъде да дойдат тези нови пари, които да преразпределим. По време на криза не е разумно да увеличаваш нито социални плащания, нито пенсии, нито заплати в частните фирми, освен ако не сте фармацевтична фирма и сега сте продали много повече лекарства.“

Стоян Панчев направи паралел с предишни години, в които правителството се е хвалело с високия икономически ръст. „Тогава нямаше големи скокове на пенсии или на някакви социални плащания. Как сега в една от най-тежките кризи, от 2009-а насам най-тежката година със сигурност, ние изведнъж започваме да увеличаваме всички социални плащания и докъде може да стигне това?

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02