Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Сава Димитров е новият ректор на Музикалната академия

Снимка: nma.bg

На 25 септември 2020 г. Общото събрание на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” избра за ректор проф. д-р Сава Димитров - досегашен декан на Инстументалния факултет.

Екипът на новия ректор, сформиран след редовно проведените отчетно-изборни събрания е в състав:
Заместник-ректори: проф. д-р Адриана Благоева, проф. д-р Борислава Танева, проф. д-р Ивайло Кринчев, проф. д-р Свилен Райчев.
Декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет (ТКДФ) е проф. д-р Кремена Ангелова със заместник проф. д-р Евгения Симеонова.
Декан на Инструменталния факултет: проф. д-р Ясен Теодосиев, а негов заместник - проф. д-р Огнян Константинов.
Декан и заместник-декан на Вокалния факултет: проф. Нико Исаков и проф. д-р Виолета Горчева.

Новото ръководство има 4-годишен мандат.

Проф. д-р Сава Димитров е наследник на уважавана музикантска фамилия. Завършил е НМА „Проф. Панчо Владигеров” и е специализирал в Париж. Преподава кларинет и методика на преподаването по дървени духови инструменти в НМА „Панчо Владигеров” и в НМУ „Любомир Пипков”. Става професор през 2013 г. От 2014 г. е редовен гост-професор в департамента по музика към Скопския университет. Има диплом за педагогически постижения от Министерството на образованието, науката и младежта. Участва като член на жури на български и международни конкурси. Концертирал е в много страни по света. Бил е солист на Софийската филхармония, на Симфоничния оркестър на Българското национално радио, на камерен ансамбъл „Софийски солисти”, на оркестър „Симфониета” към БНР, на оркестър „Оркестрал” и др.  Имал е самостоятелни рецитали в София и страната, в Австрия, Словакия и др. Има записи като солист и с камерни формации в БНТ и БНР. Репертоарът му включва произведения от всички епохи и стилове. Автор е на книгите „Българската кларинетна школа” (2007) и „Пътят на кларинетиста” (2011).  Съставил е и е издал три сборника с избрани и анализирани етюди за кларинет, написани от неговия дядо - проф. Сава Димитров.

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" новият ректор сподели, че се надява Музикалната академия да продължи да отстоява позицията на най-добро учебно заведение за музиканти в България - оценка, която официално е получила наскоро. "Успяхме в това трудно време да задържим тенденцията за покачване на броя на студентите, кандидатстващи в Академията. Това е истинско постижение, повярвайте ми! Не защото е важна бройката, а защото е важно усещането, че върви нагоре цялостният образователен план, който е поставен. И това е много важно. Академията има своя стратегия, която не е просто за един мандат - Академията върви с по-големи планове, обикновено те са за 10, а дори мечтаеш и за 20 години. Така че добре е да се поставят по-високи цели и с малки крачки, както се казва, да вървим натам. С малки крачки, но бързо, защото колкото по-бързо преодоляваме целите, които сме си поставили, толкова по-добре ще отговорим на динамиката на времето, в което живеем."

Цялото интервю с проф. д-р Сава Димитров можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12