Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безнадеждност - наследството за военното поколение в Нагорни Карабах

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Емоционално, болезнено и вбесяващо. Така се чувства един азербайджански журналист, когато описва личните си чувства за доминацията на над 30-годишния конфликт между Баку и Ереван, за и около Нагорни Карабах върху целия ѝ съзнателен живот.

Арзу Гейбула даде интервю за предаването „Събота 150“: 

„Това, което характеризира това поколение в двете страни, е, че сме родени малко преди или по време на конфликта, израснали сме по време на конфликта и нямаме много опит в комуникацията с отсрещната страна. Оказваме се поколение, което поема, буквално диша, това, с което властите в двете страни ни захранват…Получава се вакуум в информацията. Защото голяма част от това, което се предоставя като исторически факти и въобще правителствена реторика около конфликта, е до голяма степен едностранчиво и дехуманизира другите - отсъства човешкият елемент. Това доминира нашето поколение, което сега преживява най-тежкия момент след прекратяването на огъня през 94-а“.

Това ли е причината да се усеща толкова много омраза и от двете страни на войната? Защо тези, които искат война са повече от мечтателите, както ги наричате вие?

От страна на Азербайджан е важно да се отбележи, че се задълбочава чувството на недоволство сред хората. Въпреки резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и вследствие на войната до 1994 година, Азербайджан загуби контрол не само над Нагорни Карабах, но и над още седем територии. Те са под окупацията на Армения. И това обуславя усещането у азербайджанците, че са жертви.

Политиците използват това и за своя лична изгода - да осъществяват личните си политически планове. Така имаме население, което е гневно заради загубата на територии; имаме 16 процента, които са прогонени от домовете си и искат да се завърнат в седемте територии и в самия Нагорни Карабах; имаме и липса на напредък в мирните преговори, които се точат от 1994-а.

Причините за недоволство са много. И освен всичко останало Карабах обединява азербайджанците. Дори опозицията следва правителствената линия по въпроса. А тя е - ако преговорите се провалят, тогава нямаме друг избор, освен да си вземем обратно това, което е по право наше, с война. Затова, според мен, не е изненадващо, че има толкова много негативизъм към другата страна.

Съобщава се за тормоз срещу активисти в Азербайджан, които публично се обявяват за мир. Вярно ли е това, или е част от неизбежната пропаганда?

За съжаление е вярно. Тези дни си давам сметка под колко различни форми такава агресия се проявява през последните три седмици. Най-явната е срещу пацифистите, които публично се обявяват срещу войната. Но има и агресия срещу чуждестранните журналисти, които са обвинявани, че отразяват конфликта едностранчиво.

Това е заради начина на мислене, с който хората живеят вече толкова дълго време. Това е причината, когато някой се обявява против това, което изглежда обединява мнозинството, неизбежно да бъде подложен на атаки. За съжаление. Защото едно е да кажеш: „ти подкрепяш мира, но ние мислим, че войната е правилният избор“. Съвсем друго е да се превръщат такива хора в мишени - с фейсбук страници със снимките им и етикети „Това е врагът! Защото не иска война“.

За известно време - от 2018 година, когато в Армения се случи важна политическа промяна, и през почти цялата минала година изглеждаше, че спорът между Баку и Ереван върви към решаване. Но се случва точно обратното. Какво и кога подпали тази поредна, но наистина сериозна ескалация?

През 2018-а, когато премиерът Пашинян дойде на власт в Армения, наистина имаше големи надежди, че ще има напредък в преговорите. Но след това се случиха много неща, които промениха тези нагласи. Той се показа като по-голям националист, отколкото изглеждаше, по отношение на Карабах. И когато при едно от последните му посещения там заяви, че Карабах е Армения, той все едно изхвърли мирния процес през прозореца. Това беше един от първите сигнали, че е надвиснала война.

Ние азербайджанците живеехме в непрекъснат страх, че конфликтът може да ескалира всеки момент. През десетилетията инцидентите на фронтовата линия ставаха все по-чести. И специално 4-дневната война през 2016-а и сблъсъците през юли тази година като че ли предизвикаха неизбежното. Нещо като бомба с часовников механизъм. В основата на азербайджанското недоволство е загубата на териториална цялост. Арменците пък се страхуват, че ще се повтори 1915-а. Тези национални чувства са причина за настоящата война.

Както и липсата на интерес от външните сили. Съединените щати не са заинтересовани практически през целия мандат на настоящия президент. Евросъюзът пък е зает със собствените си проблеми. Така че Азербайджан реши, че има възможност, с подкрепата на Турция, да влезе в този сблъсък. Пандемията също е фактор за избора на момента - всички са заети с битката срещу нея.

Така че причините за ескалацията са многопластови. Отговорът на въпроса ви определено не може да е еднозначен. Доста е сложно. И не изглежда, че войната ще свърши скоро, особено като се има предвид нарушаването на примирието и от двете страни.

Не е ли по-добре Турция, Съединените щати, Русия да останат настрана, ако не могат да бъдат реални посредници за мир, като заемат определена страна?

Трудно е да се каже. Мисля, че е дошъл моментът за промяна на основните играчи. Възможно е Турция да седне на масата за преговори, защото Азербайджан го иска. Или пък трябва цялостна промяна на подхода на посредниците. Една от основните причини за критиките срещу Минската група е усещането, че тя подцени конфликта и не си даде сметка, че ще ескалира по този начин, ако не бъде намерено решение възможно най-скоро.

Сега виждаме - Русия посредничи за прекратяване на огъня, но то не се спазва. Франция, да ви кажа честно, не съм сигурна какво прави по въпроса. Помпейо каза нещо, Байдън - също. Но този конфликт е толкова сложен и дълбок, че няма как с един туит или с едно телефонно обаждане да се променят нещата. Необходим е различен подход. Защото Азербайджан е твърдо решен - искаме пълно изтегляне от седемте територии и тогава ще гарантираме сигурността на жителите на Нагорни Карабах.

Казват, че Нагорни Карабах е изключително красиво място. Но не го ли прави и прокълнато място неспособността на арменците и азербайджанците да спрат да се мразят и да споделят красотата?

Аз със сигурност бих искала да споделяме. Мисля, че проблемът не е, че азербайджанците и арменците не са способни, а че не им е било позволено да живеят заедно. Те са споделяли живота си преди, но конфликтът, който избухна през 80-те години, ги е разделил. Всичко, което се случва след това, е пречка за връщането назад.

Бих искала този конфликт да свърши веднага, да се спазва международното право, да се завърнат бежанците не само в окупираните територии, а и в Карабах, за да могат двата народа отново да са заедно и да се наслаждават на красотата му. Но понеже към момента двете страни са толкова изпълнени с гняв и взаимна омраза и понеже тази омраза е подклаждана толкова активно от правителствата, е наистина тежко да се надява човек.

Интервюто с Арзу Гейбула можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И Община Дупница приема плащането на данъците в евро

Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето на местните такси и цени на услуги и администрирането им и в евро на територията на община Дупница, ще гласуват съветниците.  В докладната, внесена от кмета Първан Дангов е посочено, че с влизане в сила на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ),..

публикувано на 22.02.25 в 17:05
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Нова протестна акция на гръцките студенти заради ЖП катастрофа

Гръцките студенти провеждат нова протестна акция с искане на наказване на виновните за железопътната катастрофа преди две години, отнела живота на 57 души. По същия повод се подготвя и обща стачка следващия петък. С плакати "Няма да забравим и няма да простим" студентите провеждат днес и утре протестни демонстрации в памет на 57 жертви..

публикувано на 22.02.25 в 16:53
Боен самолет Tornado на британските кралски ВВС (RAF), въоръжен с две Storm Shadows (крилати ракети с въздушно изстрелване), архив, военна база Akrotiri, Кипър.

НАТО гради тръбопровод за керосин за бойни самолети през Германия към Полша и Чехия

НАТО планира изграждането на тръбопровод през Германия към Полша и Чехия, за да осигури доставки на керосин за бойни самолети. Той трябва да бъде готов в голямата си част до 2035 година. Германия ще участва в проекта със сума от над 3,5 милиарда евро, съобщи министърът на отбраната, Борис Писториус, пред списание "Шпигел"...

публикувано на 22.02.25 в 16:28

Катастрофирал автобус затруднява движението между Велико Търново и Килифарево

Катастрофирал пътнически автобус с турска регистрация затруднява движението между Велико Търново и Килифарево към Прохода на Републиката. Няма пострадали при инцидента. Автобусът се е ударил в мантинелата, чака се репатрираща техника, съобщиха за БНР от полицията във Велико Търново. Движението се регулира и се извършва двупосочно в..

публикувано на 22.02.25 в 16:14

МС, ЕК и политически сили осъдиха поругаването на представителството на евроинституциите у нас

От правителството осъдиха поругаването на сградата на европейските институции . Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" В позиция, публикувана във Фейсбук се посочва, че: "Нападенията срещу институции, независимо дали национални или европейски, са..

публикувано на 22.02.25 в 16:04

Хиляди румънци подкрепиха в Букурещ кандидатурата за президент на Калин Джорджеску

Хиляди хора се събраха в румънската столица Букурещ в рамките на кампанията за събиране на подписи в подкрепа на кандидатурата на крайнодесния Калин Джорджеску за президент на страната, съобщи Аджерпрес. Джорджеску, който е определян като проруски настроен популист, получи най-много гласове на изборите през декември, но вота беше отменен от..

публикувано на 22.02.25 в 16:02

10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане"

Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото, където протестиращите заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и опитаха да подпалят вратата.  Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали..

публикувано на 22.02.25 в 15:57