Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Михов: Претърпелите инциденти при доброволна военна служба да имат права на военноинвалиди

Защо не се върне наборната армия? Новото поколение задължително трябва да мине през казармата. Може за една година да е, но първото, което е, че ще се научат на дисциплина и физическа подготовка. Това важи и за доброволния резерв“, каза в „12+3“ Иванка Стоянова, работила в системата на отбраната в последните 15 години, майка на загиналия през 2005-а година в Ирак офицерски кандидат Преслав Стоянов.


В края на септември парламентът одобри промените в Закона за резерва, които трябва да направят опит да привлекат повече цивилни в армейските структури.

Последното предложение, залегнало в Закона, е всеки, който е навършил 40 години, по собствено желание да служи във въоръжените сили за срок до шест месеца. То мина на първо четене през пленарната зала и чака своето окончателно одобрение.

Само през първата половина на годината недостигът на кадрови военни е намалял с 400 души, посочи още министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

450 е броят на доброволните резервисти. Но и тези числа са значително по-ниски от нужните на армията и резерва .

Връщането на наборната армия не е рентабилно и не е модерният метод за търсене на военна работна ръка“ каза в „12+3“ Христо Гаджев, депутат от ГЕРБ и член на комисията по отбрана. Според него сегашните законови мерки са достатъчни:

„Парите за обучение на наборници, ако се вложат в професионалната армия, ще имат много по-голям резултат".

Според Христо Гаджев новите предложения, свързани със срочната служба в доброволния резерв, ще помогнат за намирането на новите хора за армията. Христо Гаджев предлага те да бъдат търсени сред цивилните, които записват военни специалности:

„Моето предложение е цивилните студенти, като излязат от университета, да имат цивилно и военно образование – те ще могат да попълват резерва и това не изисква допълнително финансиране".

Според Христо Гаджев сега 10-те часа годишно за военно образование в девети и десети клас не повишават интереса към военната професия за в бъдеще и затова той предлага обучението да става от курсанти, от хора близки до възрастта на децата, а не от запасни офицери, както е досега.

Друга промяна, предложена между двете четения в Закона за резерва, е свързана със статута на военноинвалида:

„Претърпелите инциденти при изпълнение на доброволна военна служба да имат права и като военноинвалиди. Това да важи и за курсантите от военните училища“ това поясни в „12+3“ Милен Михов от ВМРО, член на комисията по отбрана.

„Въвеждането на доброволната военна служба от 6 месеца чрез закон определя, че тези граждани се ползват от всички права на военнослужещите и това гарантира, че те ще могат да се ползват при инцидент и от всички права на военнослужещите, свързани с категоризацията им на военноинвалиди“.

Милен Михов очаква предложенията му да бъдат приети между двете четения на Закона за резерва.

Според Христо Гаджев проблемите на резерва стоят не в липсата на хора, а в липсата на финансиране на обучението на доброволните резервисти. 


Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова за третото си пътешествие в Африка

Плевенчанката Гергана Дилова се завърна от третото си пътешествие в Африка.  Нейният фото - разказ в социалните мрежи предизвиква интерес и пренася любопитните в различни страни от този  континент, който пленява с природна красота, диви животни и удивителни хора. Гергана Дилова преподава италиански език, танцува балет, а не на..

публикувано на 06.10.24 в 16:24
Професор Радка Аргирова

Влязохме в сезона на вирусите

Ние сме непрекъснато в сезона на вирусите, казва проф. Радка Аргирова. В настъпващия сезон ще бъдат смес от няколко вируса. На първо място са заболяванията с Covid, които може да наречем инфекции и се откриват при тестване.Протичат много леко. "Ако се самоизолирате в течение на пет дни, ще допринесете много за общественото..

публикувано на 06.10.24 в 09:39

Нов православен храм беше осветен в ямболското село Завой

На големия християнски  празник “Покров на Пресвета Богородица“, който православната църква отбелязва на 1 октомври, сливенският митрополит Арсений освети новоизградения църковен храм в ямболското село Завой, носещ името “Покров на Пресвета Богородица“. "Доживяхме и в Завой да имаме храм!!! Разкраси селото ни! Означава много за нас,..

публикувано на 06.10.24 в 08:07

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58