Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо.
В него се посочва:
Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на Черно море е в сила при разширено действие Решение на Народното събрание за забрана върху прилагането на технологията хидравлично напукване (фракинг) при проучване и/или добив на газ и нефт, както и забрана за добива на природеншистов газ чрез същататехнология.
През този период от време, много възможности за добив на шистов природен газ чрез прилагане на технологията фракинг бяха пропуснати, с всички произтичащи от това негативи за България – високи цени на природния газ, несигурност и риск от спиране на вноса и др.
Нещо повече, редица държавни институции саботираха проучванията и добива на шистов природен газ от находища с ресурси от над 100 млрд. куб. м. природен газ, при деклариран отказ на инвеститорите от прилагане на технологията фракинг. Стигна се до безпрецедентната ситуация в световен мащаб, да се откаже предоставянето на концесия за добив на шистов газ на инвеститор с позитивен финансово-икономически анализ за разработка и добив, поради негативна оценка от страна на министерството на енергетиката.
На 22.03.2025 г. редица водещи експерти в сферата на енергетиката и енергийните ресурси, както и общественици с активна гражданска позиция в областта на енергетиката, обединени от разбирането за нужда от промяна на държавната политика за развитие на местните ресурси в интерес на българското общество, проведоха дискусия на тема „Аргументи „за“ и „против“ добива на шистов газ в България “. За лектори бяха поканени експерти с висок авторитет и степен на компетентност . В резултат на проведените дебати се налагат следните изводи:
1. Правната уредба за проучванията и добива на нефт и газ, в т.ч. шистов газ, на ниво право на ЕС и национално законодателство е сравнително добре уредена, /като изключим действащия мораториум/и е добре известна на специалистите,но не е широко разяснена пред обществеността.
2. Съвременните технологии за проучване и добив на шистов газ през последните 13 години значително се развиха, минимизирайки в значителна степет ползването на земя и вода за технологичните операции и рисковете за околната среда. Използването на химикали е практически преустановено.
3. Към настоящият момент в България са установени две находища на шистов газ с оценени ресурси от над 100 млрд. куб.м. По-голямото от тях, „Етрополската шистова формация“, се разполага основно в района на Западния Предбалкан в земи от ниска категория и без досег с водоносни хоризонти за питейно-битово водоснабдяване.
4. Рисковете за здравето на хората и на животните и за околната среда, при проучванията и добива на шистов газ, са добре известни на специалистите от теорията и практиката, и могат да бъдат напълно избегнати, при прецизно използване на съвременните технологии и водещия международен опит .
5. Ползите от възобновяване на проучванията и добива на природен газ от шисти - енергийни , икономически, социални, политически и геополитически са доказани.
6. Възобновяването на проучванията и добива нашистов газ би било стъпка в правилната посока към енергийна независимост на страната и към сигурна и евтина енергия за гражданите и бизнеса, и е фактор за национален просперитет и суверенитет на държавата.
Уважаеми дами и господа народни представители,
Уважаеми господин министър на енергетиката,
Уважаеми представители на медиите,
Ние сме дълбоко убедени в необходимостта от развитие на местните и в частност енергийни ресурси като база за национален просперитет и поради това
АПЕЛИРАМЕ
за отмяна на РЕШЕНИЕТО на Народното събрание за забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучванеи/или добив на газ и нефт на територията на Република България.
Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..