Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът за гробницата в Свещари – рунд пореден

Проф. Диана Гергова: Министерството на културата манипулира проекта, пренасочва средства и се въвлича в международен скандал

Проф. Диана Гергова
Снимка: БГНЕС

Проектът за реставрация на тракийската гробница в Свещари в района на археологическия резерват Сборяново продължава да бъде обект на спорове между различни екипи и институции. До разминаването в позициите се стигна, след като Министерството на културата застана зад част от проекта и чрез специализиран експертен съвет отхвърли друга.

Дългогодишният изследовател на района - археологът проф. Диана Гергова поиска право на отговор след като  Симеон Василев от фондация „Кредо бонум", през която проектът е финансиран и администриран след спечелен конкурс на Американския посланически фонд, заяви, че проф. Гергова е била поканена от фондацията да остане в проекта, но е отказала.

Нито аз, нито екипът ми се отказваме от работата върху проекта“, декларира Гергова като право на отговор в предаването „Хоризонт до обед".

„Но аз отказвам да приема абсолютно манипулирани решения на Министерството на културата, които целят пренасочване на средствата в друга посока.“

Диана Гергова изказа предположение, че пренасочването на средствата по проекта се прави „с някакви користни цели и не отговаря на правомощията, задълженията и на мисията на Министерството на културата."

Проф. Гергова е изложила позицията си в отворено писмо до няколко институции, сред които Министерството на културата, Посолството на САЩ в България и фондация „Кредо бонум“, на което все още няма официален отговор от българска страна. 


Тя апелира Министерството на културата да преразгледа позицията си по проекта.  

Министерството на културата се позовава на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ), в който участват експерти от различни области. В СЕСОНКЦ няма съгласие по ключов за Диана Гергова детайл от проекта - къде да бъде разположен наискосът в гробницата. В момента той е залепен с лепило, а преместването му според експертния съвет може да се окаже рисково. 

Представянето на елементарни реставрационни дейности като рискови е абсолютно некомпетентно, смята проф. Гергова. Тя дава пример с представена от екипа й оценка на въздействие, според която няма никакъв риск и опасност за паметника. 


„По принцип ние експонираме движими културни ценности. Институтът за паметниците прехвърля обсъждането в този съвет (СЕСОНКЦ - бел. ред.), където никой не беше гледал нашия проект по същество. Нямаше никакви сериозни аргументи“, твърди Диана Гергова.

Според проф. Гергова тя и екипът й не са били получили становището на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН), за да участват в дискусията като равноправни партньори.

Протоколът от заседанието на Специализирания съвет е манипулиран, коментира Диана Гергова пред БНР. 

От него са изхвърлени и не са протоколирани всички изказвания, които са в защита на нашия проект, включително и моето изказване. Министерство на културата хвърли отговорността за едно предварително взето решение от този проект парите да бъдат пренасочени за нещо друго, на един колективен орган.“

Проектът е високо оценен от международни експерти, припомни археологът. Според Диана Гергова гробницата се нуждае страшно много от него. 

За мен е повече от парадоксално, че Министерството на културата се въвлича в абсолютно международен скандал, при това чрез документи, които са подлежащи на изследване дори от някои органи. За мен е необяснимо защо е цялата тази история.“

След като Симеон Василев от „Кредо бонум" обяви, че оттук нататък проектът ще се префокусира върху художественото осветление и туристическото преживяване и ще се търси световнопризнат ексрет в областта на осветлението, Диана Гергова контрира, че в нейния екип има такъв специалист, който за 40 години няма върнат проект - инж. Лилия Аладжем, която е един от малкото лицензирани специалисти у нас в областта на осветяването на паметници на културата. 

На трима души от екипа на проф. Гергова не е платено нищо за положения до момента труд, а останалите няколко души са получили по 50% от възнагражденията си в началото на подготовката на проекта.

Още за развоя на случая с тракийската гробница слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53