Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анализ обобщава критични точки в отчуждаването на частни имоти

Снимка: БГНЕС

Готов е анализ на законодателната уредба, която регламентира отчуждаването на частни имоти за държавни и за общински нужди, както и на съдебната практика по прилагането на законите. Анализът е изготвен от Института за пазарна икономика и адвокатското дружество „Екимджиев и партньори“. Озаглавен е „Проблемни аспекти при отчуждаването на имоти за държавни или общински нужди”.

Според Иван Брегов от правната програма на Института за пазарна икономика са налице „несъвършенства на всеки етап от процедурата по отчуждаване“ и динамични промени в нормативната уредба от 2012 година насам.

„На практика се получава така – държавата може да отчужди частната собственост при изключително облекчени условия, при непропорционално обезщетение за страните и още преди да е платено обезщетението - с допускането на принудително изпълнение по отчуждаване. Това са основните критични елементи. Те в момента са действащо законодателство и то се прилага“, коментира Брегов пред БНР.

През 2013 година Конституционният съд се е произнесъл, а след това законодателството е променено отново, без да се отчита становището на съда, поясни той. Затова по думите му е необходимо Върховният административен съд да отмени наредба за критериите за отчуждаване.

„Трябва да бъде атакуван Законът за устройство на територията и Законът за кадастъра и имотния регистър пред Конституционния съд – това може да го направи Висшият адвокатски съвет. Има текстове, които допускат при промяна на подробните устройствени планове да не бъдат индивидуално уведомявани засегнатите лица“, уточни Иван Брегов. 

Необходимо е цялостно преосмисляне на размера на обезщетенията за отчуждаваните имоти, подчерта той.

Разчитаме на омбудсмана и на Висшия адвокатски съвет, следващата крачка е Европейският съд по правата на човека, изтъкна Брегов в предаването „Преди всички".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32