Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как кризата освободи изкуството и му даде онлайн криле

Малка галерия с голям потенциал в Трявна откри нови хоризонти за развитие

Снимка: Ани Петрова

Може ли пандемията да се превърне в провокация за търсене на нови решения, с които не просто да оцелееш, а и да се развиваш? Създателката на малката галерия „Арт-М“ в Трявна вижда в кризата възможност да стигне до повече ценители на изкуството от целия свят.

„Хората гледаха на мен като на луда и казваха – тук, в малкия град няма какво да ядем, а тя тръгнала картини да продава“ – таза било в началото, преди 30 години, през 1990-та – година на безпътица и на лични избори.

Тогава Добринка Манева решила, че професията й вече няма бъдеще и стигнала до идеята за галерията.

Днес е категорична, че въпреки ужасните периоди на инфлация, хиперинфлация, кризи и сривове, не се е питала дали не е трябвало да се захване с нещо по-практично.

Опитът на галеристката потвърждава, че по време на криза хората се отказват първо от изкуството. „Но понеже аз започнах точно в такъв кризисен период, такова беше началото – аз живея с идеята, че и това ще мине.“

Халтурата не е решение, това е плоскост, по която мнозина се плъзгат, отчита Добринка Манева, която търси други стратегии за оцеляване.

Сегашната, юбилейна година за галерията Манева смята за „един от най-сериозните скокове“ в развитието й. „В момента действа с пълна сила, колкото и странно да звучи.“

От март насам вложила усилия в онлайн присъствието на галерията. Отзвукът не закъснял.

Традиционните посещения в галериите няма скоро да се върнат в дневния ред на ценителите, дава си сметка Добринка Манева, а това я провокира да представи онлайн селекция от най-добрите автори, преминали през галерията. И още по-смело – да направи не просто онлайн изложба, а онлайн търг. „Което до този момент не съм правила. Споделяйки идеята с художниците, те напълно я подкрепиха.“

Новото призвание на Добринка Манева отваря вратите на нейната галерия за много нови дистанционни „посетители“.

„Хората в този период имат нужда от изкуство, да се докоснат до изкуство“, убедена е тя.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48