През лятото на 1940-та година Регина Канети току що е завършила, със златен медал, френския колеж в Русе и е приета да учи медицина в София. Всичко изглежда изпълнено с надежди, докато връчват заповед на семейството да напусне до 24 часа България. Нужни са сериозни връзки за да забавят изпълнението на заповедта, докато намерят превоз за Обетованата земя - единственото сигурно място за евреите през годината на започващата война. В началото на декември преустроената гемия „Цар Крум“ потегля под името „Салвадор“. Виждайки прогнозата за времето екипажът моли турските власти за подслон, но им е отказано. Бурята се случва около турските брегове. Сестра Регина е сред десетината спасили се от около 350 пътници.
"Майка ми и брат ми загинаха, и баща ми и аз останахме живи", каза сестра Регина за своето спасение.
Морето е погълнало всичко, което семейството е имало. Успяват да стигнат до Обетованата земя, но са били принудени да работят най-черна работа. Тогава Регина взема решение да се посвети на Господа и влиза в манастир. Но съдбата я среща с „българи“, при това при доста странни обстоятелства. Сестра Регина се срещнала с д-р Юда Данон, сегашен президент на университета в Ариел, най-новото израелско висше учебно заведение.
Д-р Данон е бил току-що завършил медицина и мобилизиран като военен лекар. Търсил е къде да настани ранените войници. Решава да почука на портите на манастира, където е и сестра Регина. За щастие точно тя е била дежурна на вратата. Откриват, че имат общ език - българският. В манастира освен изплашени местни араби е имало и ранени йордански войници. Двамата със сестра Регина се разбират един салон да бъде освободен за израелски ранени, а срещу това д-р Данон ще преглежда и лекува и противниковите ранени бойци.
"Ние бяхме приготвили манастира за хора, които са ранени, и затова той дойде в манастира".
Предстои Коледа. За първа година манастирът няма да приема миряни. Дори по време на войните, той е бил отворен за всички християни. Пандемията налага нов дневен ред. Дори монахините ще посрещат Коледа на „капсули", както са наредбите на Министерството на здравеопазването.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...