Забравете за пуйката в Япония, там традиционната празнична вечеря е Кентъки пържено пиле. Благодарение на миниатюрните японски фурни и рекламна кампания, убедила местните, че пърженото пиле е традиционно американско пиршество, в Япония трябва да си направите резервация, за да отпразнувате Коледа в ресторант на известната верига за бързо хранене. Фигурите на полковник Сандърс пред заведенията са облечени с одеждите на дядо Коледа, а пилето се поднася в празнични опаковки.
В Норвегия хората вярват, че Бъдни вечер съвпада с появата на зли духове и вещици, затова в нощта преди Коледа норвежците скриват всички метли преди да си легнат.
„Има различни обяснения за това какво точно ще се случи с метлите. Може вещиците да ги яхнат и да отлетя с тях. Може да влязат в дома, което е лоша поличба или да доведат със себе си злите духове, които да урочасат дома."
В Италия има сходна традиция, според която стара вещица на име Бефана носи подаръците на децата. Според легендата тримата влъхви поканили вещицата с тях, за да види бебето Исус. Тя обаче отвърнала, че е твърде заета и така се родила традицията.
В столицата на Венецуела Каракас се провежда ежедневна ранна литургия в седмицата преди Коледа, а столичаните се придвижват до църквата с ролкови кънки. Традицията е толкова разпространена, че повечето шосета са затворени за автомобили до осем часа сутринта, за да се осигури безопасното придвижване на богомолците.
В Австрия Дядо Коледа или Санта Клаус има свой зъл двойник - Крампус. Подобното на демон създание обикаля улиците и търси непослушни деца, които да накаже.
"Крампусите са с езически произход и символизират злото. Санта Клаус символизира доброто. Но и двамата са наполовина хора. Шествието на Крампусите е атракция за младите, а Санта Клаус радва децата. Санта Клаус е само далечен роднина на Дядо Коледа, защото Дядо Коледа е католически свещеник, докато Санта Клаус произхожда от северните приказки, от норвежката сага."
Мъже, облечени в страшни костюми, които много наподобяват българските кукери, изпълват улиците на австрийските градове.
Децата трябва да са били послушни през годината или по-добре да не излизат, предупреждава Крампус.
Според исландската легенда гигантската котка Юле обикаля страната по Коледа и носи нови дрехи на хората, които са работили усилено през годината. Затова в наши дни исландците си купуват нови одежди за Коледа, за да избегнат посещение от страховития звяр.
В Германия една от традициите е вечерта на 5 декември всяко дете да остави ботушчето или обувката си пред вратата на спалнята. Ако са били послушни, на сутринта ще намерят обувката пълна с лакомства, ако не - в нея ще има само пръчка.
Смята се, че традицията за коледното дърво е тръгнала именно от Германия, затова и друг обичай е свързан с него. В клоните на елхата се скрива кисела краставичка, а всяко дете, което намери краставичката, получава подарък.
Според някои източници тази странна традиция произхожда от Испания, където две момчета били държани затворени в буре с туршия. Свети Николай спасил момчетата и ги съживил.
Но Испания и по-точно провинция Каталуния има друга, доста по-екзотична коледна традиция - на акащото дървено трупче. Това е много стара езическа традиция, която ознаменува края на годината, края на един етап и началото на друг.
Обичаят се разпространява между XVIII и XIX век от селските райони до големите градове и се е смятало, че трупчето представлява природата, заспала през зимата. Затова две седмици преди Коледа, хората хранят дървеното трупче с ядки и сладки, за да има през следващата година изобилие, защото когато го ударят, той ще събуди щедрата природа.
На Коледа много каталунски деца получават подаръци от един дървен труп, който трябва да бъде бит, за да даде подаръците. Този обичай е известен като “да изакаш коледното трупче”. Това е като дънер с одеяло, върху което рисувате лице. Ако му дадете храна, той ще изака подаръци. Това е дълбоко вкоренена традиция в Каталуния, дори в някои райони на Арагон и Франция.
На Бъдни вечер цялото семейство се изрежда да бие дървеното пънче и да пее песни.
А в Украйна коледната традиция не е за хора с арахнофобия, защото освен с традиционните гирлянди, топки и светлини, украсяват елхата с паяжини. Легендата гласи, че бедна жена много страдала, защото нямала пари да украси елхата за децата си. Но когато се събудила на Коледа открила, че паяк е покрил цялото дръвче с блещукаща паяжина. И като цяло украинците смятат паяжините за късметлийски символ.
И докато по цялото земно кълбо хората украсяват елхи и борчета, в Гърция кичат със светлини и играчки лодките. Традицията се нарича "караваки", в превод "малка лодка" и показва дълбоката връзка на гърците с морето.
"Още от началото на декември започва подготовката за Коледа. Основен елемент е украсата. Улиците,площадите,къщите светят с много светлина от гирлянди. Украсяваме с играчки и светлини традиционната елха. Ако заедно с елхата видите украсена и осветена фигура на кораб, не си мислете,че това е грешка. По традиция в Гърция украсяваме "коледен кораб". Предимно по островите. Елхата навлиза по-късно в Гърция, като влияние от Европа."
Снимки: pexels.com, unsplash.com
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..