25-ото издание на „София филм фест“ ще започне след малко повече от месец - на 11 март ще е официалното откриване, а филмите ще бъдат представени едновременно онлайн и в киносалони. Теодосий Спасов ще получи тази година наградата на София, която се дава от Столичната община, за приноса му в киното и музиката.
150 пълнометражни игрални и документални заглавия, както и над 20 късометражни филма - така в цифри звучи 25-ото издание на „София филм фест“. Заради пандемията фестивалът ще бъде хибриден и в две части. Основната ще е в традиционния си период през март, когато филмите от програмата ще бъдат представени едновременно онлайн (в партньорство с водеща световна платформа за организиране на онлайн фестивали) и в киносалони, като международните гости ще бъдат по-скоро изключения. Акцент на първата част на фестивала ще бъдат конкурсните програми, представянето на новите български игрални и документални филми, актуални филми на утвърдени режисьори и млади таланти, фестивални фаворити през последната година и филми от специални юбилейни рубрики.:
"В момента киносалоните в България работят на 30%, не знам как ще бъде през март, ще се съобразим с това и ще положим максимални грижи зрителите да бъдат осигурени и да се чувстват спокойно, гледайки голямо световно кино", каза Стефан Китанов, директор на „София Филм фест“.
Официалното откриване на 25-ия „София Филм Фест“ е на 11 март в Зала 1 на НДК с премиерата на най-новия филм на Камен Калев - „Февруари”, който по „Хоризонт“ вече ви представихме в разговор с режисьора и който участва в официалната селекция на Кан през миналата година. Веднага след церемонията по откриването ще бъде връчена и Наградата на София на Столичната община, каза още Стефан Китанов:
"Наградата на София за български творец ще бъде връчена на изключителния музикант, композитор, автор и на филмова, и на театрална музика Теодосий Спасов. Това ще се случи на 11 март в зала 1 на НДК".
Паричната премия е 7000 евро, осигурена от Столичната община. Селектирани са 12 филма, два от тях са български - „Петя на моята Петя“ с режисьор Александър Косев и „Уроци по немски“, който е копродукция с Германия, режисирана от Павел Веснаков.
Николай Урумов е продуцент на филма „Петя на моята Петя“:
"Голяма част от хората припознават този филм като исторически, свързан с историята на Петя Дубарова, но това не е точно така. Петя Дубарова присъства в този филм, но това е един съвременен филм, който разказва за една история, която се случва през 2019 години и е обвързана с годишнината от смъртта на Петя Дубарова“.
Главните роли в „Петя на моята Петя“ са поверени на Алиса Атанасова и Александра Костова:
"Това беше много интересна, вълнуваща задача и понеже не е биографичен филм ми даде много свобода на действието, на интерпретации и ме освободи до някаква степен и ми даде лекота за това да не мисля през цялото време - това е Петя Дубарова, това трябва да бъде достоверно във всеки един момент и във всяка секунда", подчерта Алиса Атанасова.
„Аз съм голяма фенка на Петя Дубарова от малка и бях чела много от нейната поезия“.
Павел Веснаков - режисьор на „Уроци по немски“:
"На тези големи фестивали публиката е подготвена за този тип авторско кино и по-радикални филми, които са създадени с идеята не да забавляват хората, не да им създават усещане, че прекарват някакво хубаво време докато са отишли на кино, а се опитват да ги провокират".
Новите български игрални филми ще са основен акцент в мартенската програма на „София филм фест“. Сред премиерните заглавия са „Житие“ на Войчех Тодоров и Георги Стоянов по сценарий на Красимир Крумов-Грец, „Блаженият“ на Станимир Трифонов, „Рая на Данте“ на Димитър Радев и „Сбогом, Джони“ на Константин Буров.
Ще има и специална юбилейна рубрика „25“, която ще включва филми на 25 носители на Наградата на София. Част от тях ще представят лично филмите си на фестивала. Сред тях са Вим Вендерс, Майкъл Пейлин, Данис Танович, Тони Палмър.
Първата част на „София филм фест“ ще приключи в последния ден на месец март. Кога ще започне втората - предстои да разберем.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..