Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Кумчев: Мачкането на българския производител е по всички линии

Има лобизъм в две посоки – на вносителите на препарати за растителна защита и на вносителите на плодове и зеленчуци от Турция, твърди агробизнесменът

Красимир Кумчев
Снимка: БГНЕС

Преди дни правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. С приетите промени се криминализират производството и разпространението на неразрешени и фалшиви продукти за растителна защита. Предвидено е наказание до 4 години лишаване от свобода и глоба от 2 до 4 хил. лв. за пренасяне на неразрешени пестициди през границата на страната, когато извършеното не представлява маловажен случай и е в нарушение на установения ред.

За миналата година у нас са задържани над 25 тона нелегални продуктиГоляма част от неразрешените за употреба в България пестициди се внасят от Турция.

Нелегалният внос не е от днес и не е от вчера, изтъква агробизнесменът Красимир Кумчев.

Препаратите никак не са фалшиви. При това са от три до пет пъти по-евтини от тези, които ни се предлагат на българския пазар.“

„Министерството е земеделието и Агенцията по храните твърдят, че това са опасни препарати и канцерогенни. Да приемем, че това е така, но възникват два въпроса. Ако това е така, защо всеки ден от Турция се внасят стотици тонове плодове и зеленчуци от Турция, които са третирани със същите тези опасни препарати? Значи трябва да бъде спрян този внос, но не спира. Вторият ми въпрос е, ако в плодовете и зеленчуците - внос от Турция, няма остатъчни количества опасни пестициди, защо не се осъществява легален внос на тези препарати? Българският производител вместо да харчи по 300-400-500 лева на декар, да харчи примерно по 60-70-80 лева на декар“, коментира Кумчев в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

Препаратите за растителна защита не са продукт, който може да се произвежда в гаражи и нелегално, категоричен е Красимир Кумчев. Активните вещества и на оригиналните продукти, и на турските, са едни и същи, допълва той. Кумчев смята, че турската държава има собствено производство за нуждите на земеделието, на „цени, които ние можем да мечтаем“.

Снимка: БГНЕС

Красимир Кумчев допуска наличието на лобизъм в две посоки – на вносителите на препарати за растителна защита у нас, както и за вносителите на плодове и зеленчуци от Турция

„И всъщност мачкането на българския земеделски производител е по всякаква линия. Един път ще ви продаваме скъпо препаратите, един път ще внасяме евтино къде обмитени, къде необмитени плодове и зеленчуци от Турция. В крайна сметка важното е, че има кой да плаща – първо ние, производителите, а след това целокупният български народ в качеството си на потребител. Естествено е, че тази няколко пъти по-голяма цена на препаратите за растителна защита, които се продават в България, ние си я калкулираме в себестойността на продукцията.“

Всяка година отчитаме спад, с всяка година производството на български плодове и зеленчуци намалява, обобщава Красимир Кумчев.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30