Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството и красотата на природата в Етиопия

Людмил Киров с етиопска художничка
Снимка: личен архив

Знаете ли коя е държавата, в която има 13 месеца? А знаете ли в коя точка на света се е зародил Хомо сапиенс? А къде ли се намира най-големият кръст и коя държава е смятана за една от люлките на човечеството? Знаете ли кой председателства днес Световната здравна организация? Или къде се намира централата на Африканския съюз и на икономическата комисия за Африка към ООН?

"От три години битуваме в Адис Абеба, в Етиопия. Безспорно много интересна страна. Случи се така, че моята съпруга беше изпратена там на работа, трябваше да я придружа. Така че имах възможност покрай нея да опозная страната, доколкото позволява това, защото Етиопия е особена държава. При едно добро стечение на обстоятелствата, при мирни времена в тази конфедерация човек би могъл да види всички най-интересни неща в рамките на две-три седмици", разказа в предаването "Нощен хоризонт" Людмил Киров, който е бил в повече от 100 държави.

Людмил Киров е архитект, собственик на галерия "Лик" в София.

"За съжаление в момента времената са малко размирни и там почти винаги има някъде тлеещи конфликти, които спъват развитието на туристическия бизнес и обикновено туристите са повече ограничени в индивидуални групи, няма такъв масов туризъм, както в Кения и Танзания“.

Снимка: личен архив

За Етиопия се твърди, че е люлката на човешката цивилизация и първият човек е тръгнал от там, допълни Киров.

Етиопия е една от най-старите империи, даже единствената империя в Африка, където повечето императори са от еврейски произход. Там се намират и така наречените черни евреи - прогонени от Египет. Те бягат на юг в планините на Северна Африка, виждайки обетована земя, защото там на 3-4 хиляди метра надморска височина вирее почти всичко. Дори ако не знаеш къде си, имаш чувството, че си в Европа или някаква друга територия, не в Африка“, подчерта Киров.

Императорският дворец в Гондар            Снимка: личен архив

В Етиопия никога не е имало масов туризъм, в мащабите, в които ние го познаваме.

"Задължително е да имате гид, който да ви води и трябва да имате охранител, защото не навсякъде е спокойно и най-малкото рискувате някъде да ви оберат. Ако ви убият, то ще бъде по случайност и може би няма да бъде насочено точно към вас някакво оръжие. Има опасности, за които човек трябва да предприеме предохранителни мерки“.

Людмил Киров сподели, че етиопското изкуство не е евтино:

"В Етиопия живописната школа е на доста високо професионално ниво и там за първи път усетих и видях лично в произведенията на повечето от артистите едно много съвременно, актуално, различно пречупване на африканския начин на живот".

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19