Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Болницата в Луковит и Кръвният център в Плевен в спор след смъртта на пациент с Covid-19

Снимка: БГНЕС

В задочен спор влязоха многопрофилната болница в град Луковит и Кръвният център в Плевен след смъртта на пациент от Covid-19. За случая сигнализира Надя Николаева - снаха на починалия човек, на когото е трябвало да бъде прелята реконвалесцентна плазма.

В края на януари Сашо Братанов се разболява от Covid-19. Състоянието му се влошава бързо и на 26 януари 2021 година е приет в болницата в град Луковит с пневмония. Четири дни по-късно лекарите съобщават на близките му, че трябва да му бъде прелята реконвалесцентна плазма, разказа неговата снаха Надя Николаева:

"Като това може да стане единствено и само, ако си намерим донор. Той е кръвна група Б положителна, която е по-рядко срещана от другите, след което аз реших директно да се свържа с Кръвния център в Плевен, тъй като Луковит работи с този Кръвен център като локация. От Кръвния център в Плевен получих изключително съдействие и информация, попаднах още първия път на д-р Михайлов, който каза, че имат налична такава плазма, съответно - Б положителна. Това, което трябва да направи болницата от Луковит, е да подаде искане към Кръвния център и да изпрати линейка, с която да бъде взета плазмата".

След повторно обаждане в болницата в Луковит, лекарите заявили, че не е такъв редът, че на всяка цена трябва да се намери донор.

"Истината е, че не получавах никакво съдействие и човешко отношение от болницата. След хиляди разговори, едва във вторник те пуснаха въпросното искане и вечерта му вляха плазмата".

Управителят на болницата в Луковит д-р Иван Иванов заяви, че е запознат със случая:

"Болният има придружаващи заболявания на сърцето, които са лекувани предварително, приет е на 26-и. Започната е веднага терапия, която е по протокол терапия основно с антибиотици, след това за разреждане на кръвта и най-важното кислород".

Лекуващият лекар Диана Дончева разказа, че с постъпването в лечебното заведение започнала терапия за пациента, но препаратите не са дали очаквания ефект. На близките му е обяснено, че трябва да намерят дарител, за да бъде отпусната кръвна плазма. От Министерството на здравеопазването съобщиха още преди месец, че лечението с кръвна плазма не е свързано с наличие на дарител, а със състояние на пациента. След преливането близките му имат достатъчно време да намерят дарител, който да я възстанови:

"В този случай вече функционираше плевенската кръвна банка и тя се занимаваше с организацията на това нещо, и в момента, в който ние поискахме кръвна плазма, те ни казаха, че неговата кръвна група я няма", допълни Диана Дончева.

От Кръвния център в Плевен твърдят, че Надя Николаева сама се е свързала с тях, за да провери дали има налична плазма. От болницата в Луковит не е постъпвало искане за отпускане на плазма, разказа д-р Желязко Михайлов, началник отделение Клинична транзфузиология в Кръвния център в Плевен.

"Ако се бяха обадили от болницата в Луковит, веднага щях да им кажа - да, в случая имах две или три плазми с Б положително". 

Д-р Дончева коментира, че поради невъзможността на близките на Сашо Братанов да намерят донор, лична лекарка от болницата в Луковит сама е предложила да дари плазма.

"Дори колежката, която е личен лекар - Царина Нинова, тя реши да дари кръв, след като те няколко дни изпаднаха в невъзможност да намерят дарител. Не знам къде са публикували, къде са търсели, но отговорът, който получавахме всеки ден от тях беше, че не могат да намерят кръводарител. Тогава се съгласи колежката да отиде да дари също кръв, но нещата бяха вече забавени".

В крайна сметка рековалесцентната плазма стига до Сашо Братанов, но два дни, след като му е прелята, той почива. Надя Николаева не обвинява никого:

"Аз не обвинявам лекарите, по-скоро обвинявам системата. Иска ми се други хора да не минават през нещо подобно".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15