Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Има ненаучени уроци от авариите като тази във Фукушима

Основният извод е, че тази енергия не е нито евтина, нито безопасна, нито чиста, казва експертът от Сдружение „За Земята”

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Който иска да произвежда от ядрена енергия електричество, трябва да бъде задължен да разработи съвременни планове за справяне с ядрени аварии и за защита на гражданите. Това, което видяхме в дисциплинирана Япония – там настъпи огромен хаос. Те и затова досега не могат реално да покажат последиците.“ Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Тодор Тодоров, координатор на кампания „Климат и енергия“ в Сдружение „За Земята”. 

Тази вечер от 18 часа във Фейсбук страницата на сдружението ще покажат няколко петминутни късометражни филма, които не са катастрофични, не разказват за  директните последици от разрушенията, а ни срещат със семейства, пострадали по един или друг начин от ядрената катастрофа във Фукушима.

„Много е впечатляващо например едни тийнейджърки как обясняват, че когато пътуват из Япония, не казват, че са от Фукушима, защото отношението към хората от Фукушима е като към такива, които носят радиация, носят болести“, обясни Тодоров.

Снимка: ЕПА/БГНЕСЕдинственият смисъл да припомняме тази трагедия, както и Чернобил, е да си опитваме да не повтаряме грешките, които са направени“, коментира Тодор Тодоров пред БНР. 

Той цитира научен доклад на ООН за въздействието на радиацията, в който се твърди, че радиацията от аварията не е увеличила риска от рак над нормалното и не е нанесла статистически измерими щети на населението. Световната здравна организация след Чернобил по същия начин излиза с доклад, че няма такова повишаване и няма официални данни за връзка с радиацията. Японското правителство след аварията приема, че допустимата граница на облъчване е 4 пъти по-голяма от тази, приета след Чернобил.

Има ненаучени уроци от тези аварии, затова сме принудени всяка година да отбелязваме и да ги припомняме, защото те са очевадни. И за хората, които са пострадали, и за останалите“, допълни Тодоров. 

Снимка: ЕПА/БГНЕСВисокотехнологична Япония, която е водеща икономика в света, не може да се справи с последиците от аварията вече десет години, въпреки отделените 200 милиарда долара, изтъкна той.

„Това, до което са стигнали те, е да изливат радиоактивна вода, т.нар. обезопасена, в океана. Всеки се интересува рибата да не е хваната около Фукушима.“

Изливането на водата в океана не е решение, категоричен е Тодоров. „На далечни разстояния в океана от Фукушима се открива радиоактивност. В самата Япония на стотици километри от централата също се откриват такива огнища. Това е процес, който не може да бъде спрян със съвременните технологии.“

С тези огромни суми страната покрива дейности по откриването и обезопасяването на разтопеното гориво от реакторите. „Над 40 години ще отнеме обезопасяването му“, уточни Тодор Тодоров.

Основният извод е, че тази енергия не е нито евтина, нито безопасна, нито чиста“, обобщи той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00