Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова наука може да обясни появата на съвременния български етнос

Снимка: Димитрина Кюркчиева, БНР

Доц. Тодор Чобанов, освен зам.-кмет на столицата, е един от водещите познавачи на прабългарското ни минало и първият, който въведе и използва в проучванията си постиженията на една нова наука - палеогенетиката.

"Древните българи, за които говорим, хората, живели преди повече от 1300 години са били доста по-различни от съвременните българи като етническа принадлежност, език. Нашите прадеди са били хора, които не можем да приравним автоматично на съвременните българи", категоричен е той.

В търсене на отговор кои са и какви са тези войнствени и смели хора, съвременните учени ползват помощта на новите технологии:

"Палеогенетиката стъпва на възможността на съвременната технология да разчете целия човешки геном. Нека да опростим този разговор до едно сравнение, което използваме в този тип анализ, когато трябва да обясним защо е толкова полезна. Всеки от нас знае какво е ЕГН - един инструмент, чрез който ние различаваме индивидите едни от друг. Нека да си представим едно ЕГН с три милиарда знака. Това е на всеки човек неговия геном, който благодарение на съвременните технологии може да бъде разчетен. Както се досещаме всеки човек е с различно структуриране, благодарение на това, че той наследява от майка си и баща си генетичната информация, но при всеки човек настъпват уникални мутации, подчерта доц. Тодор Чобанов.

Така генетичният часовник дава и точният исторически момент, в който се е формирал съвременния български етнос. Говорим за два етапа:

"Единият е етапът, в който говорим за прабългарите, който приключва с християнизацията и формирането на средновековната българска народност, другия етап е от IX-X век, когато се e формирала тази народност до днес".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35