Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще стъпят ли скоро хора на Марс

Роувърът „Пърсивиърънс“ на Марс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Благодарение на напредъка на технологиите машини стигат до Марс. Възможно е и хора да стъпят скоро на Червената планета. 

"При определени условия не е невъзможно и се надяваме това да се случи, аз искрено се надявам и вярвам, че ще бъде в рамките на нашия живот, на живота на това поколение. Можем да изпратим като начало поне хора, които да проправят първите стъпки в овладяването на Марс". Това каза пред БНР Венцислав Петров, дипломиран магистър от програмата "Астрономия и популяризация на астрономията" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

След това можем да говорим за това къде ще живеем там, как ще се придвижваме, с какво ще храним.

"Ако говорим за жилища на Марс, единият вариант е това да са жилища от предварително доставени модули. За мен по-интересно са концепциите за хабитати на Марс. Тези жилища трябва да са така проектирани, че да могат да бъдат построени с ресурсите, с които разполага Марс на база на технологията на ЗD принтирането". 

Венцислав коментира, че "най-популярното мнение е, че със сигурност Марс ще има с какво да се самоиздържа като отделен свят".

"Марс е удобна площадка от гледна точка на ракетните инженери, ниската гравитация е истински благодат, защото намалява в пъти и цената, и усилията, необходими за това да извеждаш полезен товар в орбита. И силата на Марс, и икономиката на Марс, дори във фантастичните книги е икономика на услугите по-скоро, отколкото на ресурсите, защото от Марс би могло доста по-лесно, с много по-ниска цена да се стигне до използване на ресурсите на пояса между Марс и Юпитер". 

Според магистъра има доказателства, че на Марс съществуват залежи от ценни метали в стотици пъти повече от това, което ние бихме добили на Земята.

"Аз вярвам, че вероятно малко преди 2050 година, може би около 2035 година, ще имаме пилотиран полет до Марс". 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15