Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Барбара Прави пред БНР: Обичам всички култури, аз съм балон от любов

Певицата ще представи Франция на конкурса „Евровизия“ с песента Voila

Барбара Прави
Снимка: Личен архив

Обичам всички култури. Аз съм балон от любов. Мисля, че всичко това се дължи на семейството ми. Забавно е да израснеш във фамилия, в която един от дядовците ти говори със силен акцент, което е много симпатично, а другият дори не говори френски. Моето семейство е лудо, с тях не скучая дори минута. Смятам, че те са направили един човек, който обича света“. Това сподели в специално интервю за БНР Барбара Прави. 

28-годишната изпълнителка ще представи тази година Франция на песенния конкурс „Евровизия“. Нейната песен Voila разказва историята за търсещата същност на певеца. Към момента букмейкърите класират песента на 2-ра позиция. Тя признава, че е развълнувана за предстоящия конкурс

„Написах песента за конкурса за френска песен за „Евровизия“. Мислех си – добре, ако спечеля, ще трябва да изпълнявам песента постоянно. Ще има много интервюта, ще трябва да говоря за нея. Исках всеки път, когато пея, да мога да достигам до себе си, да будя силата вътре в себе си чрез тази песен. Точно заради това в припева се пее „Това съм аз“. Страхотно е, защото е важно кажеш на света „Хей, това съм аз“, това е което имам и което мога да дам, това е гласът ми, енергията ми, моята сила. Когато кажеш тези думи на глас, можеш да бъдеш в каквото си искаш настроение. Докато пишех песента, исках да направя перфектната песен за себе си. За да се чувствам завършена всеки път, когато я пея или когато трябва да говоря за нея“, каза още Барбара за предаването „Нещо повече“. 

Според нея песента носи посланието да бъдеш себе си - напълно съблечен, без всички прожектори и грим. 

„Без нищо, което да прикрива сърцето ти и твоята истина. Исках песента да бъде колкото се може по-директна и обрана... Исках енергията да е сякаш пея сама в дома си. Исках нещо много, много скромно. Просто камера и малко специални ефекти“.  

Барбара създава песни и то не само за себе си. Миналата година тя беше сред авторите на песента победител в детската „Евровизия“. 

Как започва интересът ѝ към създаването на музика и текстове? 

„Когато бях на 18 години, пишех романи. Като дете имах малък дневник, в който всеки ден пишех неща от сорта на „Здрасти, днес времето е много хубаво“. Пишех за това това, което мисля. Когато започнах да се занимавам по-сериозно с това, пишех поеми. Не знаех как да създам песен, защото е много специален тип писане. Трябва да знаеш как се пише куплет, припев, всяка част от песента. Не е трудно да напишеш песен, но има един определен начин, който трябва да възприемеш, за да поставяш думите на правилните им места“. 

Интересни са корените на талантливата изпълнителка. Семейството на Барбара обединява различни култури

„Дядо ми се казва Пиер, той е сърбин и идва от Белград. Преместил се във Франция, когато бил на 22. Мислел да иде в САЩ. Дошъл във Франция, очаквайки паспорт. Там срещнал баба ми. Те се оженили, направили сватба. Ден след събитието той получил документите за заминаването си в САЩ. Казал си обаче – не, тук е моето място, повече няма къде да ходя. Дядо ми по майчина линия пък е иранец. Баба ми е полска еврейка. Интересно е, защото имаме мюсюлманин и еврейка в едно и също семейство. Въпреки че двамата се развели, майка ми трябвало да бъде най-доброто и от двете култури. Много харесвам персийката литература – поезията е невероятна. Много е вдъхновяваща за мен, думите и музиката ми“.  

Интервюто с Барбара Прави можете да чуете в звуковия файл. 

снимка: @shotbybakar, графика: @remimedi_



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40