Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Колевски: Имунитетът на преболедувалите Covid-19 е строго индивидуален

Всеки месец да се изследват антителата при преболедувалите, при ваксинираните на два месеца

Д-р Александър Колевски, началник на Централната лаборатория по микробиология в Александровска болница
Снимка: Александровска болница

„В нашата лаборатория приоритетно изследваме медицинския персонал за наличие на антитела, защото той е най-рисковият контингент“, каза пред БНР д-р Александър Колевски, началник на Централната лаборатория по микробиология в Александровска болница.

„Имаме над 1500 проби, като наблюдението ми относно имунитета на преболедувалите е разнопосочно, защото вирусът протича много различно при различните хора. Не може да се каже колко ще е дълъг имунитетът и кога ще спаднат антителата – това е строго индивидуално“, посочи още в „Хоризонт до обед“ д-р Колевски. 

По думите му не са изследвали дали кръвната група на човек влияе върху антителата.

Централната лаборатория по микробиология в Александровска болница

"Доста голяма част от преболедувалите изграждат антитела, като най-важните от тях са вирусонеутрализиращите антитела, които осигуряват защита при нова среща с вируса. Но аз препоръчвам антителата да се изследват всеки месец при преболедувалите – специално на IgG, за да може да препоръчаме имунизация при техния спад. Тук също изследваме и Т-клетъчния имунитет, той е много важен, даже е най-важен, но са важни и антителата. Моите наблюдения са, че при някои пациенти титърът на антитела пада много бързо. Не познавам човек, ваксиниран при първата група, който вече да няма антитела, но аз препоръчвам да си измерват антителата и ваксинираните на всеки два месеца. В момента 100% от имунизираните в Александровска болница имат антитела.

Специалистът препоръча веднага да се ваксинира човек, а не да се съобразява с това дали ще пътува. По думите му сертификатите за ваксината трябва да са задължителни всеки да ги носи в себе си. Д-р Колевски даде пример, че той знае само за един случай на 300 хиляди за странична реакция, за която се предполага, че има връзка с ваксината на „АстраЗенека“. А има 5 на сто леталитет при Covid-19, поясни лекарят.

Посъветвал съм всичките ми близки да се ваксинират с първата ваксина, която им попадне“.

Интервюто с д-р Александър Колевски можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10