Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илиян Василев: Режимът в Русия търси как да се задържи на власт чрез външна агресивност

Снимка: БГНЕС

Не знам защо Чехия трябваше да дава допълнителна интерпретация на случилото се в складовете. Това, че цел на атаката не била Чехия, а имущество на чужд оръжеен търговец, е нонсенс, защото подобна атака по дефиниция е терористична. Намесването на Гебрев в тази история с интригата, че той бил продавал оръжия за Украйна е нонсенс“. Това коментира пред БНР Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия, дипломат и енергиен експерт, по темата за нарастващото дипломатическо напрежение между Чехия и Русия.  

Според него вероятно този скандал е щял да има ограничено въздействие, ако не е бил целият контекст на рязко нарасналото напрежение от Русия и нейната агресивност, блокирането на свободата на корабоплаването в Черно море, ограничените зони за прелитане на самолети. 

„Мирише отвсякъде на барут и на война. В тази обстановка потенциалът за последваща ескалация на напрежението е огромен“

По думите на експерта има негативни натрупвания във вътрешния дневен ред на Русия и затова режимът там намира начин да се задържи на власт чрез външната агресивност

Никой няма нужда от голяма война. В момента играта е като шахмат - усилват се позиции, натиск, но никой не смее, особено Русия, не е глупава да тръгне на голяма конфронтация. По-скоро ще потърси предлог, ако изобщо премине към военни действия. Най-опасното сега е, че като блокираха Азовско море, Керченския пролив, корабите не могат да влизат, а от Мариопул излиза голяма част от износа на Украйна, стратегически стоки. Така Русия се мъчи икономически да задуши Украйна. Няма как в такъв момент искрата да не прехвърли“, допълни Василев в предаването „12+3“. 

Интервюто с Илиян Василев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51