Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигуларят Даниел Хоуп: Трябва да се борим за културата

Даниел Хоуп – един от изключителните цигулари в света в момента – беше част от звездната поредица на Софийската филхармония през този сезон. Директорът й Найден Тодоров го покани да солира в Концерта за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън, а в програмата беше включена и финалната сцена от операта "Саломе" на Рихард Щраус с примата Александрина Пендачанска, която е феноменална изпълнителка на ролята. Но поради заболяване на пулта вместо маестро Тодоров застана друг уважаван наш диригент – Григор Паликаров. Концертът на 15 април се превърна в събитие – точно както се очакваше – заради тази съвкупност от превъзходни елементи, събрани в едно.

За Даниел Хоуп това беше първо гостуване на българска сцена. Космополит и голяма звезда, той е изключително популярен - не само защото има зад гърба си повече от 30 години кариера и свири с най-реномираните световни оркестри, с големите диригенти на нашето време, в елитни камерни ансамбли; не само защото ръководи в последно време два камерни оркестъра – Цюрихския и „New Century“ в Сан Франциско, а и заради интереса му към всички жанрове, както и към медиите – Даниел Хоуп е популярен радио и телевизионен водещ в Германия. Това, което го отличава от другите му колеги, е, че умее да борави и с думите – той е разказвач.

От 2016 г. той живее със семействто си в Берлин, но е израснал в Лондон - възпитаник е на проф. Захар Брон в Кралската музикална академия, а негов ментор от най-ранна детска възраст е сър Йехуди Менухин, защото майката на Хоуп е личен асистент на легендарния цигулар в продължение на четвърт век. Затова и родителите му не се изненадват, когато 4-годишният Даниел заявява: "Аз ще стана цигулар!"

Цигуларят не просто е чувал за България, преди да пристигне тук за първото си участие - той вече е изпълнявал българска музика. На 26 февруари, в поредицата на АRTE TV със заглавие Europe@Home, която се излъчва от дома му, Даниел Хоуп изсвири в дуо с българската пианистка Дора Делийска нов аранжимент на песента "Хубава си, моя горо", специално направен за случая, и заедно представиха премиерно пиеса на Костадин Генчев по тема от песента "Седнало е Джоре дос".

Дора Делийска и Даниел Хоуп в Берлин

„Владигеров за мен е абсолютен гений като композитор. Открих музиката му преди около шест години, когато мой пиятел свиреше Цигулковата му соната. Не знаех името му и когато чух музиката, просто възкликнах: "Коя е тази пиеса?!" Така започнах да откривам повече за него, за живота и музиката му, за работата му в Берлин. А когато Дора Делийска дойде да гостува в моето шоу Europe@Home през февруари, тя също донесе музика от Владигеров. Сега имам чувството, че го познавам още по-отблизо.

Но също така българският фолклор - той е просто фантастичен, толкова емоционален и богат. Затова се радвам, че най-после съм тук. При това за да свиря британска музика - Концерта за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. За мен той е много специален, но е и абсолютен шедьовър - много необикновено творение. Да го свиря тук, в тази прекрасна зала, с този превъзходен оркестър с чудесен диригент - това е фантастично. Те не изпълняват тази музика много често, а изглежда така, сякаш постоянно са я свирили. А това е най-страхотното усещане - че установяваш мигновено връзка с някого чрез музиката."

Даниел Хоуп сподели интересната история на запознанството и близкото приятелство на двамата гиганти в музиката - Бенджамин Бритън и Йехуди Менухин. Разказа и за преживяванията си със своя ментор Менухин, край когото е израснал от бебе. Коментира трудностите за музикантите по целия свят, породени от пандемията, но и от отношението на политиците, които не подкрепят културата в тези тежки времена.

"Когато всичко ни беше отнето, се замислихме какво ни остава и какви са възможностите. А това е много важен урок. Не знам как е в България, но в Германия и в някои други европейски страни видяхме колко зле са подкрепени музиката и другите изкуства. Това е катастрофа! Повечето политици просто казаха, че музиката и културата нямат никакво значение в такъв момент. И смятам, че това беше шок за много хора, не само удар по егото. Защото ние обичаме това, което правим – вярваме в споделянето и общуването. Водим децата на концерти, за да възпитаваме следващото поколение... и изведнъж някой казва: Това изобщо не е важно!

Разбира се, че е много смущаващо да видиш как хилядолетна културна история изчезва просто така. Аз мисля, че трябва да се борим истински за културата ни, всеки от нас – и тези, които са световноизвестни, и другите, които сега започват кариерата си! Ние сме едно и сме в една лодка."

Цялото интервю с Даниел Хоуп за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Дора Делийска ще представи България в поредица на ARTE TV

Eвропейският културен канал ARTE от доста време е приобщил прочутия цигулар Даниел Хоуп като свой водещ и след поредицата Hope@Home - много удачно заиграване с фамилията на музиканта, която в превод означава "надежда", сега, когато концертният..

публикувано на 24.02.21 в 23:02
ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и..

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван..

публикувано на 16.02.25 в 08:47