Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна - автентични ценности, съвременна визия

Снимка: НГПИ Тревненска школа

Националната гимназия за приложни изкуства Тревненска школа празнува днес 100-годишнината от основаването на училището. То е създадено като продължител на традициите на Тревненската възрожденска школа.

Празничната програма ще предложи на гостите представителната изложба на учениците от специалностите Дърворезба, Иконопис и Интериорен дизайн. Предвидени са творчески работилници в двора на училището, чиито врати ще бъдат отворени за всеки, пожелал да влезе и да разгледа ателиетата.

В тях мебелите са по проект на учениците. В училището, в което не бие звънец, учат 128 момичета и момчета от цялата страна. „Мисленето ти се променя, като влезеш един път в училището. Усеща се свободната и художествена среда“, споделя един от младежите.

Днешната Национална гимназия става средно специално художествено училище през 1976 година. По това време в страната отварят няколко училища за приложни изкуства.

доц. Цветан Колев

„Докато учехме децата, учехме и себе си, защото бяхме млади“, спомня си доц. Цветан Колев, който преподава живопис и е от първата генерация преподаватели в училището след трансформирането му в средно специално.

Красотата на педагогиката е да те надминат. Така е било винаги в изкуството.“

Тревненското училище е приемник на столарското, създадено преди 100 години, за да запази традициите на Тревненската възрожденска школа в областта на художествената обработка на дърво.

Тези традиции имат реално продължение в живата школа, носител на старите ценности и на новото време, което изисква нов тип мислене, обобщава директорът Орфей Миндов, възпитаник на училището и преподавател от 27 години, в 11 от които ръководи гимназията.

Сред ученически работи с директора Орфей Миндов

„Тук има не само 100 години история, тук са много хора, много съдби. Това е единственото училище, което е реалният, съвременен продължител на Тревненската дърворезбарска, иконописна и дюлгерска школа. Отговорността, мисията е много голяма - трябва да намериш съвременната визия на тази Тревненска школа, да развиеш стила, да съхраниш автентичните му ценности.“

Ползвайки новите технологии, ти трябва да съумееш да съхраниш уникалността, казва Миндов.

Бъдеще винаги има за талантливите, категоричен е той. Където и да попаднат, те са наясно с целия творчески процес - от първата скица до изпълнението на проекта в материал.

В ателието по иконопис

90-95% от възпитаниците на школата продължават обучението си във висше училище по изкуства. „Преди бягаха навънка, сега се позакрепиха, горе-долу си остават тук, или ако отиват, се връщат“, изтъква директорът.

Историята на училището, концепцията за развитието му, създаденото от преподаватели и ученици е представено в луксозен каталог, посветен на 100–годишнината. 

Програмата за отбелязването й продължава през целия ден до късно вечерта. По улиците на Трявна ще премине шествиенамайсторитедърворезбари, предвождано отиконатанапочитания като техен закрилник Св. Георги. 

Снимки в текста: Велина Махлебашиева, БНР


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30