Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават инициативите за показване на пейки - букви от кирилицата

7
Снимка: Български културен институт - Берлин

Продължават инициативите за популяризиране на кирилицата чрез пейки под формата на букви в различни обществени пространства. Фондация „Прочети София“ изпълнява проекта „Скритите букви“ от 2018 година. Проектът е създаден по идея на художника Кирил Златков.

„Идеята беше да пръснем букви в града, които хората да откриват по интересен начин като игра. В хода се трансформира проектът и решихме да направим буквите не от цялата азбука, а само уникалните букви, които са за кирилицата, които нямат графичен аналог нито в латиницата, нито в гръцката азбука. Освен това решихме тези букви да бъдат под формата на пейки и да ги сложим в малко по-скрити, тайни, приглушени места, за да обособим кътчета за срещи, за четене. Всяка една от пейките е свързана и с поезия на български съвременен автор“, каза в интервю за БНР Тодора Радева, създател на Фондация „Прочети София“.

Проектът се популяризира и в чужбина под името „Българските букви“. В Париж, на брега на Сена, са разположени пейки със стихотворения на български автори в превод на френски.

След това получихме покана от Берлин. Миналата година цяло лято беше на много централно място - точно до катедралата, близо до музеите в Берлин - по покана на Българския културен институт там с участието на българското посолство“, допълни тя в предаването „Нощен хоризонт“.

Пейките с формата на букви от кирилицата са показани още в Будапеща и в Пловдив. Три от пейките са подарени на Къщата за литература и превод в София, подчерта Радева:

"Другите букви са прибрани в склад. Имаме запитване от различни културни институти и от посолства в България. В Рабат, Мароко още през 2019 г. по нашите скици се изработиха пейки на място и се поставиха там също буквите от проекта". 

На 11 май от 20 часа пред Националната библиотека ще бъдат показани пейки от новия комплект:

"Скиците са същите. В основата на пейките стои шрифтът "комета" на Кирил Златков. Формата е ясна, тя се задава от формата на самата буква. Но този път ние решихме да направим пейките от различен материал. Заради големия интерес ми се искаше те да бъдат още по-трайни и с по-дълъг живот. Затова в момента от неръждаема стомана се прави основата, много прецизно по нея се огъва ламарина. Всичко това се носи за прахово боядисване...". 

Графичният дизайнер Костадин Кокаланов е автор на графичния стил на пейките. Той коментира, че се е опитал да направи личен прочит на идеята на проекта за пейки с формата на букви от кирилицата:

"Това е визуална интерпретация на концепцията на самия проект".

По думите му трите смислови посоки на проекта са - градска среда, типография и поезия. 

Инициативите на Фондация „Прочети София“ продължават с издаването на антология "Скритите букви". Антологията ще бъде издадена и на немски език. Пейките с формата на букви ще бъдат показани през септември в Мюнстер, Германия.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Български културен институт - Берлин


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32