Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават инициативите за показване на пейки - букви от кирилицата

7
Снимка: Български културен институт - Берлин

Продължават инициативите за популяризиране на кирилицата чрез пейки под формата на букви в различни обществени пространства. Фондация „Прочети София“ изпълнява проекта „Скритите букви“ от 2018 година. Проектът е създаден по идея на художника Кирил Златков.

„Идеята беше да пръснем букви в града, които хората да откриват по интересен начин като игра. В хода се трансформира проектът и решихме да направим буквите не от цялата азбука, а само уникалните букви, които са за кирилицата, които нямат графичен аналог нито в латиницата, нито в гръцката азбука. Освен това решихме тези букви да бъдат под формата на пейки и да ги сложим в малко по-скрити, тайни, приглушени места, за да обособим кътчета за срещи, за четене. Всяка една от пейките е свързана и с поезия на български съвременен автор“, каза в интервю за БНР Тодора Радева, създател на Фондация „Прочети София“.

Проектът се популяризира и в чужбина под името „Българските букви“. В Париж, на брега на Сена, са разположени пейки със стихотворения на български автори в превод на френски.

След това получихме покана от Берлин. Миналата година цяло лято беше на много централно място - точно до катедралата, близо до музеите в Берлин - по покана на Българския културен институт там с участието на българското посолство“, допълни тя в предаването „Нощен хоризонт“.

Пейките с формата на букви от кирилицата са показани още в Будапеща и в Пловдив. Три от пейките са подарени на Къщата за литература и превод в София, подчерта Радева:

"Другите букви са прибрани в склад. Имаме запитване от различни културни институти и от посолства в България. В Рабат, Мароко още през 2019 г. по нашите скици се изработиха пейки на място и се поставиха там също буквите от проекта". 

На 11 май от 20 часа пред Националната библиотека ще бъдат показани пейки от новия комплект:

"Скиците са същите. В основата на пейките стои шрифтът "комета" на Кирил Златков. Формата е ясна, тя се задава от формата на самата буква. Но този път ние решихме да направим пейките от различен материал. Заради големия интерес ми се искаше те да бъдат още по-трайни и с по-дълъг живот. Затова в момента от неръждаема стомана се прави основата, много прецизно по нея се огъва ламарина. Всичко това се носи за прахово боядисване...". 

Графичният дизайнер Костадин Кокаланов е автор на графичния стил на пейките. Той коментира, че се е опитал да направи личен прочит на идеята на проекта за пейки с формата на букви от кирилицата:

"Това е визуална интерпретация на концепцията на самия проект".

По думите му трите смислови посоки на проекта са - градска среда, типография и поезия. 

Инициативите на Фондация „Прочети София“ продължават с издаването на антология "Скритите букви". Антологията ще бъде издадена и на немски език. Пейките с формата на букви ще бъдат показани през септември в Мюнстер, Германия.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Български културен институт - Берлин


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21