Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията от Covid-19 се отразява сериозно на психичното здраве на българина

Калина Йорданова и Катя Едрева
Снимка: Пламен Христов

Пандемията от Covid-19 се отразява сериозно и на психичното здраве на хората, независимо дали те са преболедували от коронавируса. Според психиатри тежките депресивни разстройства са се увеличили с 25% от началото на пандемията, а всеки втори има проблеми със съня.

От началото на пандемията все повече хора търсят психологична и психиатрична помощ.

"Смятам, че стигмата вече не е такава, каквато беше преди 10-15 години. Все повече търсят психиатър, психолог. Страшно много хора, които дори не са преболедували идват със смесени, тревожни, депресивни разстройства и другата голяма група почти всеки втори в тази пандемия - проблемите със съня. Много чести са проблемите със съня. Самите рестрикции, самата пандемия води до това. Хората, които са го преболедували отключват много тежки панически кризи, проблеми със сърцебиене, сърдечни проблеми, белодробни проблеми, няма как да не се отрази това на психиката", каза д-р Катя Едрева от Държавната психиатрична болница в Ловеч.

Според нея пандемията не е спомогнала за увеличаване на тежките психиатрични заболявания.

"Психозите, които са шизофрения, ефективно разстройство не се променят.  Шизофренията е 1% от общата популация, нямат значение външни фактори там за увеличение на процента".

По думите ѝ депресивните разстройства и психозите са лечими, ако потърсим помощ от специалист.

"Абсолютно са лечими тревожно депресивните състояния, лечими са и психозите. Те са хронични заболявания, но могат да бъдат в терапевтична ремисия, която да не ги различава от здравите хора".

Психологът Калина Йорданова коментира, че е важна навременната диагностика на депресивните разстройства и психозите

"Много хора идват с 10 години съществували панически атаки и казват, че искат да си решат въпроса веднага. Това е много трудно. Много е трудно да има един хронифициран, занемарен психологически проблем и да очакваме, че той може бързо да се реши. Другото, което ми се вижда много важно да кажа е, че много пъти съвместяването на психотерапевтична помощ с медикаментозно лечение е най-добрия вариант. Медикаментът много пъти сваля интезитета на физическото преживяване, на симптома, който човека усеща, но трудно променя качеството на мисълта и обратното".

Според Йорданова пандемията се е отразила негативно и върху психичното здраве на децата:

"Много деца биват водени в момента към психологическа помощ, защото изолацията, това, което ги лишава от ежедневния им контакт, игра, от това да усвояват социални контакти в градина с другарчетата си с различен по-голям социален кръг, усилва симптоми, които са били налице или отключва такива. Много деца идват с разстроен сън, с кошмари, с нощни напикавания, с фантазии, че духове ходят в стаята и впоследствие се оказва, че става дума за неизговорени загуби в семейството. Това става актуално на фона на пандемията, защото тя провокира въпроса за загубата". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19